statystyki

Wdowi zasiłek to nie renta. Bank nie powinien odprowadzać zaliczek na PIT

autor: Agnieszka Pokojska16.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 16.06.2016, 08:03
Przypomniał, że bank jako płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczek, jeżeli wypłaca emerytury i renty z zagranicy

Przypomniał, że bank jako płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczek, jeżeli wypłaca emerytury i renty z zagranicyźródło: ShutterStock

Bank nie powinien odprowadzać zaliczek na PIT od zasiłku na dzieci wypłacanego przez brytyjski Urzędu Świadczeń Rodzinnych – potwierdził katowicki organ.

Z pytaniem wystąpiła kobieta, której mąż pracował Szkocji i tam był ubezpieczony. Po jego śmierci podatniczce przysługiwał zasiłek na dzieci do czasu, aż nie przestaną się one uczyć. Zasiłek został przyznany na podstawie brytyjskich przepisów o świadczeniach rodzinnych. Kobieta uważała, że polski bank jako płatnik niesłusznie pobiera zaliczkę na PIT od zasiłku.

Z podatniczką zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił, że zgodnie z postanowieniami umowy z Wielką Brytanią i Irlandią Północną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zasiłek wdowi z Anglii wypłacony kobiecie mieszkającej w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w naszym kraju. – Zarazem jednak, jako świadczenie otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, jest on zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT – wyjaśnił organ.

Przypomniał, że bank jako płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczek, jeżeli wypłaca emerytury i renty z zagranicy (art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Jest to więc kwota świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym emerytur kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych (art. 12 ust. 7 ustawy o PIT).


Pozostało 16% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane