statystyki

Wdowi zasiłek to nie renta. Bank nie powinien odprowadzać zaliczek na PIT

autor: Agnieszka Pokojska16.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 16.06.2016, 08:03
Przypomniał, że bank jako płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczek, jeżeli wypłaca emerytury i renty z zagranicy

Przypomniał, że bank jako płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczek, jeżeli wypłaca emerytury i renty z zagranicyźródło: ShutterStock

Bank nie powinien odprowadzać zaliczek na PIT od zasiłku na dzieci wypłacanego przez brytyjski Urzędu Świadczeń Rodzinnych – potwierdził katowicki organ.

Z pytaniem wystąpiła kobieta, której mąż pracował Szkocji i tam był ubezpieczony. Po jego śmierci podatniczce przysługiwał zasiłek na dzieci do czasu, aż nie przestaną się one uczyć. Zasiłek został przyznany na podstawie brytyjskich przepisów o świadczeniach rodzinnych. Kobieta uważała, że polski bank jako płatnik niesłusznie pobiera zaliczkę na PIT od zasiłku.

Z podatniczką zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił, że zgodnie z postanowieniami umowy z Wielką Brytanią i Irlandią Północną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zasiłek wdowi z Anglii wypłacony kobiecie mieszkającej w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w naszym kraju. – Zarazem jednak, jako świadczenie otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, jest on zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT – wyjaśnił organ.

Przypomniał, że bank jako płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczek, jeżeli wypłaca emerytury i renty z zagranicy (art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Jest to więc kwota świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym emerytur kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych (art. 12 ust. 7 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 16% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane