statystyki

Do końca czerwca można uniknąć wysokich odsetek przy korekcie deklaracji podatkowych

autor: Marcin Szymocha27.06.2016, 09:36; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:41
Podatki

Do końca czerwca można uniknąć wysokich odsetek przy korekcie deklaracji podatkowychźródło: ShutterStock

Dotyczy to zaległości powstałych przed 1 stycznia 2016 r. Podatnicy mogą skorzystać z niższej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 1/2. Muszą tylko nie przekroczyć terminu i zapłacić w ciągu 7 dni od dnia złożenia takiej korekty.

W celu legalnego usunięcia błędów i zgodnego z prawem uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej oraz podatkowej podatnicy mogą składać korekty uprzednio złożonych deklaracji. Ustawodawca wprowadził wiele zachęt do dobrowolnego ujawniania nieprawidłowości w dotychczasowych rozliczeniach. Należy mieć na uwadze, że penalizacja zachowań podatników w ramach odpowiedzialności karnej skarbowej często okazuje się nieskuteczna (postępowania są długotrwałe, kary mogą nie być dotkliwe, a jednocześnie trudne do wyegzekwowania). Zatem zgodnie z art. 16a kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną. Podatnik składając korektę deklaracji, ma często także możliwość skorzystania z obniżonych stawek odsetek za zwłokę w wysokości 1/2 i 3/4 stawki podstawowej wynoszącej obecnie 8 proc., czyli odpowiednio 4 proc. i 6 proc. (obwieszczenie ministra finansów z 4 stycznia 2016 r., M.P. 2016, poz. 20). Kluczowa dla zastosowania obniżonych odsetek za zwłokę jest inicjatywa podatnika skutkująca faktycznym zaspokojeniem budżetu państwa, zanim organ podatkowy podjął wobec niego czynności mające na celu weryfikację jego rozliczeń. Korzystanie podatników ze wspomnianych zachęt jest niewątpliwie zjawiskiem bardzo korzystnym. Zmniejsza ono bowiem koszty poboru podatków, a także służy poprawie stanu przestrzegania prawa w ogóle.

Polecany produkt: Zamknięcie roku 2015>>

Do 31 grudnia 2015 r.

Na mocy art. 56 par. 1a ordynacji podatkowej do 31 grudnia 2015 r. stosowało się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 3/4 stawki podstawowej, w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

a) złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i

b) zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej.

Podatnicy mogli stosować obniżoną stawkę w wysokości 3/4 stawki podstawowej do całości zaległości podatkowych ujawnionych przez nich na skutek złożonej korekty deklaracji (aż do okresu przedawnienia) i opłaconych w ciągu 7 dni od dnia jej złożenia. W sytuacji gdy dane zobowiązanie wynikało z mocy prawa, decyzji organu podatkowego lub podatnik nie złożył w ogóle deklaracji, choć powinien, nie mógł skorzystać z obniżonych odsetek za zwłokę. Przy czym, gdy korekta była złożona:

1) po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosowało się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej;

2) w wyniku czynności sprawdzających,

– należało stosować podstawową stawkę odsetek za zwłokę.

Zatem w razie wykrycia nieprawidłowości podatnik mógł złożyć korektę „pokontrolną” i zapłacić zaległości z nieznacznie wyższymi odsetkami, naliczonymi według stawki podstawowej. W takim przypadku również nie stosuje się sankcji karnych skarbowych.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane