statystyki

Odwrotne obciążenie nie jest obowiązkowe dla wszystkich towarów z dyrektywy

autor: Jakub Pawłowski27.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 27.06.2016, 09:27

Dostawca energii elektrycznej dla odbiorców krajowych nie może korzystać z mechanizmu reverse charge – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych działającej w formie spółki akcyjnej. Jej głównym celem było prowadzenie rozrachunku dostaw energii elektrycznej (nieprzesyłanej w systemach elektroenergetycznych). Spółka uważała, że przysługuje jej prawo do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w przypadku transakcji krajowych między podmiotami, które mają siedzibę w Polsce. Wskutek tego obowiązek rozliczenia podatku spoczywałby na nabywcy, a nie na spółce.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że jest to niemożliwe. Wskazał, że ogólna zasada stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, o której mowa w art. 199a unijnej dyrektywy, została wprowadzona do krajowego porządku prawnego w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Ta natomiast nie przewiduje mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie energią elektryczną.

Spółka nie zgadzała się z tą decyzją. Twierdziła, że w jej sytuacji bezpośrednio należy stosować prawo wspólnotowe. A z art. 199a dyrektywy można wywieść, że transakcje, których przedmiotem jest energia elektryczna, mogą być objęte odwrotnym obciążeniem – przekonywała.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane