statystyki

Odwrotne obciążenie nie jest obowiązkowe dla wszystkich towarów z dyrektywy

autor: Jakub Pawłowski27.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 27.06.2016, 09:27

Dostawca energii elektrycznej dla odbiorców krajowych nie może korzystać z mechanizmu reverse charge – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych działającej w formie spółki akcyjnej. Jej głównym celem było prowadzenie rozrachunku dostaw energii elektrycznej (nieprzesyłanej w systemach elektroenergetycznych). Spółka uważała, że przysługuje jej prawo do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w przypadku transakcji krajowych między podmiotami, które mają siedzibę w Polsce. Wskutek tego obowiązek rozliczenia podatku spoczywałby na nabywcy, a nie na spółce.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że jest to niemożliwe. Wskazał, że ogólna zasada stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, o której mowa w art. 199a unijnej dyrektywy, została wprowadzona do krajowego porządku prawnego w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Ta natomiast nie przewiduje mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie energią elektryczną.

Spółka nie zgadzała się z tą decyzją. Twierdziła, że w jej sytuacji bezpośrednio należy stosować prawo wspólnotowe. A z art. 199a dyrektywy można wywieść, że transakcje, których przedmiotem jest energia elektryczna, mogą być objęte odwrotnym obciążeniem – przekonywała.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane