statystyki

Unijna dyrektywa przeciw unikaniu CIT coraz bliżej

autor: Mariusz Szulc22.06.2016, 07:07; Aktualizacja: 22.06.2016, 12:28
Projekt dyrektywy zgłosiła w styczniu 2016 r. Komisja Europejska (patrz DGP nr 20/2016)

Projekt dyrektywy zgłosiła w styczniu 2016 r. Komisja Europejska (patrz DGP nr 20/2016)źródło: ShutterStock

Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) zaakceptowała z niewielkimi poprawkami projekt dyrektywy, która ma zapobiegać optymalizacjom w podatku dochodowym.

Dokument będzie jeszcze przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Rady UE, która odbędzie się 12 lipca 2016 r. Ostatecznie będzie musiał go przyjąć Parlament Europejski.

Projekt dyrektywy zgłosiła w styczniu 2016 r. Komisja Europejska (patrz DGP nr 20/2016). Zaproponowała m.in. wprowadzenie unijnej klauzuli obejścia prawa, podatek od wyjścia z kapitałem do innego państwa i wdrożenie we wszystkich państwach członkowskich przepisów o CFC (w naszym kraju obowiązują one już od 1 stycznia 2015 r.). Niezależnie od tego zniknąć miałyby możliwości optymalizacji z wykorzystaniem instrumentów hybrydowych, czyli sytuacje, gdy dochodzi do podwójnego nieopodatkowania tylko z tego powodu, że dwa kraje odmiennie kwalifikują daną płatność.

Wprowadzony zostałby limit dotyczący odliczania odsetek od pożyczek zaciągniętych u podmiotów powiązanych (niedostateczna kapitalizacja). Byłby on uzależniony od dochodu brutto; byłoby to 30 proc. tego dochodu lub w niektórych sytuacjach 3 mln euro (pierwotnie zakładano, że będzie to tylko 1 mln euro). Poszczególne państwa mogłyby przyjąć pułap mniej korzystny.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane