statystyki

Unijna dyrektywa przeciw unikaniu CIT coraz bliżej

autor: Mariusz Szulc22.06.2016, 07:07; Aktualizacja: 22.06.2016, 12:28
Projekt dyrektywy zgłosiła w styczniu 2016 r. Komisja Europejska (patrz DGP nr 20/2016)

Projekt dyrektywy zgłosiła w styczniu 2016 r. Komisja Europejska (patrz DGP nr 20/2016)źródło: ShutterStock

Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) zaakceptowała z niewielkimi poprawkami projekt dyrektywy, która ma zapobiegać optymalizacjom w podatku dochodowym.

Dokument będzie jeszcze przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Rady UE, która odbędzie się 12 lipca 2016 r. Ostatecznie będzie musiał go przyjąć Parlament Europejski.

Projekt dyrektywy zgłosiła w styczniu 2016 r. Komisja Europejska (patrz DGP nr 20/2016). Zaproponowała m.in. wprowadzenie unijnej klauzuli obejścia prawa, podatek od wyjścia z kapitałem do innego państwa i wdrożenie we wszystkich państwach członkowskich przepisów o CFC (w naszym kraju obowiązują one już od 1 stycznia 2015 r.). Niezależnie od tego zniknąć miałyby możliwości optymalizacji z wykorzystaniem instrumentów hybrydowych, czyli sytuacje, gdy dochodzi do podwójnego nieopodatkowania tylko z tego powodu, że dwa kraje odmiennie kwalifikują daną płatność.

Wprowadzony zostałby limit dotyczący odliczania odsetek od pożyczek zaciągniętych u podmiotów powiązanych (niedostateczna kapitalizacja). Byłby on uzależniony od dochodu brutto; byłoby to 30 proc. tego dochodu lub w niektórych sytuacjach 3 mln euro (pierwotnie zakładano, że będzie to tylko 1 mln euro). Poszczególne państwa mogłyby przyjąć pułap mniej korzystny.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane