statystyki

Od 2018 r. MSSF 15 przewiduje jeden model dla wszystkich branż

autor: Maciej Bednarski27.06.2016, 10:10; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:45
Obecnie obowiązujące regulacje dotyczące rozpoznawania przychodów są dość ogólnikowe oraz rozrzucone po wielu standardach.

Obecnie obowiązujące regulacje dotyczące rozpoznawania przychodów są dość ogólnikowe oraz rozrzucone po wielu standardach.źródło: ShutterStock

Obecnie rozpoznanie przychodu następuje w większości według wartości ujętych w umowie. Według nowych zasad będzie on rozpoznawany na podstawie cen, jakie byłyby zastosowane w przypadku zwykłej transakcji sprzedaży.

Kwota przychodów raportowanych w sprawozdaniach finansowych na GPW to jeden z najważniejszych wskaźników ocenianych przez inwestorów. Jest on także bardzo często stosowany w systemach motywacyjnych kluczowego kierownictwa, dlatego zmiana, jaka od 1 stycznia 2018 r. czeka spółki stosujące MSSF w zakresie rozpoznawania przychodów to nie tylko kłopot dla księgowego.

Obecnie obowiązujące regulacje dotyczące rozpoznawania przychodów w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości są dość ogólnikowe oraz rozrzucone po wielu standardach. Regulacje te zawierają MSR 11 „Umowy o usługę budowlaną” oraz MSR 18 „Przychody”, a także interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Finansowej (KIMSF) oraz Interpretacje Stałego komitetu ds. Interpretacji (SKI) regulujące zagadnienia przychodów.

Obecnie w ramach MSSF funkcjonują trzy modele ujmowania przychodów: sprzedaż towarów, sprzedaż usług oraz sprzedaż usług budowlanych. Od 2018 r., zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej 15 „Przychody z umów z klientami” (dalej: MSSF 15), będzie obowiązywać jeden model dla wszystkich spółek i branż.

Polecany produkt: Podatki 2016 cz. 1 i cz. 2 >>

Według nowych zapisów standardu dla wielu spółek może nastąpić istotna zmiana w wartości rozpoznawanych przychodów. Dotyczy to np. podmiotów, które dokonują sprzedaży różnych usług i towarów w ramach jednej umowy z klientem, gdzie przekazanie tych towarów i usług będzie się odbywać w różnych okresach sprawozdawczych. Obecnie rozpoznanie przychodu następowało w większości według wartości ujętych w umowie. Po 1 stycznia 2018 r. przychód będzie rozpoznawany na podstawie cen towarów i usług, jakie podmiot ten zastosowałby w przypadku zwykłej transakcji sprzedaży. To oznacza, że inne przychody będą rozpoznawane dla celów podatkowych (będą one oparte na wartościach określonych w umowie), a inne dla celów rachunkowych.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane