statystyki

Od 2018 r. MSSF 15 przewiduje jeden model dla wszystkich branż

autor: Maciej Bednarski27.06.2016, 10:10; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:45
Obecnie obowiązujące regulacje dotyczące rozpoznawania przychodów są dość ogólnikowe oraz rozrzucone po wielu standardach.

Obecnie obowiązujące regulacje dotyczące rozpoznawania przychodów są dość ogólnikowe oraz rozrzucone po wielu standardach.źródło: ShutterStock

Obecnie rozpoznanie przychodu następuje w większości według wartości ujętych w umowie. Według nowych zasad będzie on rozpoznawany na podstawie cen, jakie byłyby zastosowane w przypadku zwykłej transakcji sprzedaży.

Kwota przychodów raportowanych w sprawozdaniach finansowych na GPW to jeden z najważniejszych wskaźników ocenianych przez inwestorów. Jest on także bardzo często stosowany w systemach motywacyjnych kluczowego kierownictwa, dlatego zmiana, jaka od 1 stycznia 2018 r. czeka spółki stosujące MSSF w zakresie rozpoznawania przychodów to nie tylko kłopot dla księgowego.

Obecnie obowiązujące regulacje dotyczące rozpoznawania przychodów w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości są dość ogólnikowe oraz rozrzucone po wielu standardach. Regulacje te zawierają MSR 11 „Umowy o usługę budowlaną” oraz MSR 18 „Przychody”, a także interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Finansowej (KIMSF) oraz Interpretacje Stałego komitetu ds. Interpretacji (SKI) regulujące zagadnienia przychodów.

Obecnie w ramach MSSF funkcjonują trzy modele ujmowania przychodów: sprzedaż towarów, sprzedaż usług oraz sprzedaż usług budowlanych. Od 2018 r., zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej 15 „Przychody z umów z klientami” (dalej: MSSF 15), będzie obowiązywać jeden model dla wszystkich spółek i branż.

Polecany produkt: Podatki 2016 cz. 1 i cz. 2 >>

Według nowych zapisów standardu dla wielu spółek może nastąpić istotna zmiana w wartości rozpoznawanych przychodów. Dotyczy to np. podmiotów, które dokonują sprzedaży różnych usług i towarów w ramach jednej umowy z klientem, gdzie przekazanie tych towarów i usług będzie się odbywać w różnych okresach sprawozdawczych. Obecnie rozpoznanie przychodu następowało w większości według wartości ujętych w umowie. Po 1 stycznia 2018 r. przychód będzie rozpoznawany na podstawie cen towarów i usług, jakie podmiot ten zastosowałby w przypadku zwykłej transakcji sprzedaży. To oznacza, że inne przychody będą rozpoznawane dla celów podatkowych (będą one oparte na wartościach określonych w umowie), a inne dla celów rachunkowych.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane