statystyki

Zmiana finansującego bez wpływu na wartość przedmiotu leasingu

autor: Jakub Pawłowski22.06.2016, 07:07; Aktualizacja: 22.06.2016, 10:36
Powitanie, uścisk rąk

W wyniku zajęcia jednego finansującego przez drugiego wartość przedmiotu leasingu nie zmienia się ani u jednej, ani drugiej stronyźródło: ShutterStock

Przychodem ze zbycia przedmiotu leasingu jest wartość niespłaconego kapitału, a nie ta, która wynika z umowy sprzedaży – uznał WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która świadczy usługi leasingu i postanowiła sprzedać przedmiot takiej umowy innej firmie. Podkreślała, że dokonała tylko jednej zmiany w umowie leasingu – przekazała swoje prawa i obowiązki jako finansującego na inną firmę. Natomiast zarówno okres trwania umowy, jak i ustalone w niej opłaty pozostały te same.

Nie było sporu co do tego, że w razie odpłatnego zbycia przedmiotu leasingu u spółki powstanie przychód. Kontrowersje dotyczyły tego, w jakiej powinien być on wysokości. Spółka twierdziła, że należałoby go obliczyć jako wartość początkową przedmiotu umowy, pomniejszoną o wartość kapitału, którą leasingobiorca już spłacił.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie był innego zdania (interpretacja nr IPPB3/423-1179/14-2/GJ). Stwierdził, że zbycie przedmiotu leasingu jest odrębną transakcją niż sam leasing, a z ustawy o CIT nie wynika, aby taka sprzedaż miała być traktowana inaczej niż każda inna. Powinny więc obowiązywać ogólne zasady stosowane przy sprzedaży środków trwałych, o których mowa w art. 14 ustawy. A konkretnie art. 14 ust. 1, który stanowi, że przychodem z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość na dzień podpisania umowy.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane