statystyki

Zmiana finansującego bez wpływu na wartość przedmiotu leasingu

autor: Jakub Pawłowski22.06.2016, 07:07; Aktualizacja: 22.06.2016, 10:36
Powitanie, uścisk rąk

W wyniku zajęcia jednego finansującego przez drugiego wartość przedmiotu leasingu nie zmienia się ani u jednej, ani drugiej stronyźródło: ShutterStock

Przychodem ze zbycia przedmiotu leasingu jest wartość niespłaconego kapitału, a nie ta, która wynika z umowy sprzedaży – uznał WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która świadczy usługi leasingu i postanowiła sprzedać przedmiot takiej umowy innej firmie. Podkreślała, że dokonała tylko jednej zmiany w umowie leasingu – przekazała swoje prawa i obowiązki jako finansującego na inną firmę. Natomiast zarówno okres trwania umowy, jak i ustalone w niej opłaty pozostały te same.

Nie było sporu co do tego, że w razie odpłatnego zbycia przedmiotu leasingu u spółki powstanie przychód. Kontrowersje dotyczyły tego, w jakiej powinien być on wysokości. Spółka twierdziła, że należałoby go obliczyć jako wartość początkową przedmiotu umowy, pomniejszoną o wartość kapitału, którą leasingobiorca już spłacił.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie był innego zdania (interpretacja nr IPPB3/423-1179/14-2/GJ). Stwierdził, że zbycie przedmiotu leasingu jest odrębną transakcją niż sam leasing, a z ustawy o CIT nie wynika, aby taka sprzedaż miała być traktowana inaczej niż każda inna. Powinny więc obowiązywać ogólne zasady stosowane przy sprzedaży środków trwałych, o których mowa w art. 14 ustawy. A konkretnie art. 14 ust. 1, który stanowi, że przychodem z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość na dzień podpisania umowy.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane