statystyki

NSA: Cesja leasingu sprzed 2013 r. nie ma negatywnych skutków fiskalnych

autor: Radosław Kowalski06.06.2016, 09:52; Aktualizacja: 06.06.2016, 10:04
Zmiana strony umowy leasingu, tzw. cesja, jest zagadnieniem, które przez wiele lat stanowiło kość niezgody pomiędzy podatnikami a przedstawicielami fiskusa.

Zmiana strony umowy leasingu, tzw. cesja, jest zagadnieniem, które przez wiele lat stanowiło kość niezgody pomiędzy podatnikami a przedstawicielami fiskusa.źródło: ShutterStock

Sąd wziął stronę podatników, którzy zawarli kontrakty przed nowelizacją. Stwierdził, że jeśli ich warunki są wypełnione, a zmienili się tylko sygnatariusze, to wbrew dotychczasowej opinii fiskusa brak jest podstaw do uznania, że to nowa umowa

Zmiana strony umowy leasingu, tzw. cesja, jest zagadnieniem, które przez wiele lat stanowiło kość niezgody pomiędzy podatnikami a przedstawicielami fiskusa. Mogłoby się wydawać, że od 2013 r. sprawa się wyjaśniła. Regulacje podatkowe uległy wtedy zmianie i prawodawca tylnymi drzwiami wprowadził cesję do przepisów dotyczących leasingu. Nie zdecydował się bowiem na wyraźne przepisy mówiące o jej zasadach i warunkach. Wskazał jedynie, że w przypadku zmiany strony lub stron tej umowy podstawowy jej okres uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia nie uległy zmianie. Jak się okazało, stało się to pretekstem do tego, aby w praktyce wzmocniła się negatywna wykładnia mówiąca o tym, że umowy zawarte przed 1 stycznia 2013 r. owszem, mogą być cesjonowane, jednak wówczas każda jej część, tj. ta sprzed, jak i po cesji, powinna być weryfikowana odrębnie i samodzielnie oceniana pod kątem tego, czy może być uznana za leasing.

Efekt negatywnej wykładni wobec umów sprzed 2013 r. jest dalece niekorzystny, gdyż w większości przypadków nie ma takiej możliwości, by druga część umowy spełniała wymogi ustawowe. W takich przypadkach jak leasing samochodów osobowych istotny spadek wartości rzeczy powodował, że niemożliwym było, aby suma opłat drugiej części umowy nie była niższa niż wartość początkowa pojazdu z dnia zawarcia pierwszej części umowy.

Co ważne bowiem, obowiązujące od 2013 r. zasady mają zastosowanie do umów zawartych od 2013 r. (jak stanowił przepis przejściowy).

To oznaczało, że do umów mających swój początek przed aktualnym stanem prawnym nie tylko nie można zastosować nowych zasad dotyczących cesji, ale również reguły, wedle której przy kolejnej umowie sumę opłat leasingowych porównuje się nie z wartością początkową, a wartością rynkową.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane