statystyki

Małe firmy i spółdzielnie mogą więcej zapłacić za węgiel

autor: Mariusz Szulc25.05.2016, 07:29; Aktualizacja: 25.05.2016, 07:33
węgiel kamienny -surowce

Projektowane ograniczenie ma wejść w życie już od 2017 r.źródło: ShutterStock

Od 2017 r. tylko zakład energochłonny, w którym wprowadzono jeden z pięciu systemów prośrodowiskowych, kupi wyroby węglowe do celów opałowych bez podatku. Tak wynika z najnowszego projektu nowelizacji ustawy akcyzowej.

Powodem zmiany – jak tłumaczy Ministerstwo Finansów – jest to, że nasze aktualne przepisy zakwestionowała Komisja Europejska. Bruksela uznała, że polskie zwolnienie podatkowe jest zbyt szerokie w porównaniu do treści unijnej dyrektywy 2003/96/WE z 27 października 2003 r.

Dwa w jednym

Obecnie węgiel do celów opałowych mogą kupić bez daniny dwie kategorie podmiotów (art. 31a ust. 1 pkt 8 i pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym). Pierwsza to zakłady energochłonne, czyli w uproszczeniu takie, u których w poprzednim albo nadchodzącym roku wartość wyrobów węglowych w całej sprzedanej produkcji wyniosła przynajmniej 10 proc.

Druga to firmy, które wdrożyły jeden z pięciu systemów mających na celu ochronę środowiska bądź podwyższenie efektywności energetycznej. Do niedawna warunek ten był bardzo problematyczny. Fiskus uważał, że wymaga on wdrożenia Europejskiego Systemu Handlu Emisjami bądź systemu EMAS. Przedsiębiorcy byli zdania, że zwolnienie dają im także inne systemy prośrodowiskowe, a potwierdzenie tego znajdowali w wyrokach sądów (np. NSA z 4 czerwca 2014 r., sygn. akt I FSK 989/13).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane