statystyki

Chaos w służbie celnej: Funkcjonariusze przestają przychodzić do pracy. Przedsiębiorcy wolą odprawiać się za granicą

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska16.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 16.06.2016, 08:02
Polsko-ukraińskie przejście graniczne Budomierz - Hruszew

Polsko-ukraińskie przejście graniczne Budomierz - Hruszewźródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

W tym tygodniu do pracy nie przyszło ok. 40 proc. funkcjonariuszy. Wszystkie czynności urzędowe trwają o kilka dni dłużej, a odprawy stały się koszmarem – alarmują przedsiębiorcy. Wolą odprawiać się za granicą.

Trudno dziś ocenić, czy przyczyną zastoju na granicach jest trwający od kilkunastu dni konflikt Służby Celnej z Ministerstwem Finansów, czy zwiększona liczba kontroli w związku z organizacją szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Obie strony mają na ten temat inne zdanie. Skutki odczuwają przedsiębiorcy.

– Chcąc bezproblemowo odprawić towary eksportowane do Rosji z Unii Europejskiej, lepiej dziś dopełnić wszystkich formalności w niemieckim urzędzie celnym, niż w polskim – twierdzi Piotr Gołdyn, prezes Polskiej Izby Cła Logistyki i Spedycji. Twierdzi, że firmy zaczęły także uciekać z odprawami na Litwę, Słowację, do Czech i Estonii.

Nie przychodzą do pracy


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • zdegustowany (2016-06-16 11:05) Zgłoś naruszenie 285

  Próba połączenia celników ze skarbówką jest absurdem i jest sprzeczna z praktykami stosowanymi na świecie gdzie raczej łączy się ją ze Strażą Graniczną,której zadania są zbieżne z zadaniami Służby Celnej w celu zwiększenia bezpieczeństwa granicy kraju. Tak zrobiono w Stanach Zjednoczonych tworząc jednolitą umundurowaną służbę - U.S. Customs and Border Protection(dosł. z ang. Urząd Celny i Ochrony Granic) – federalna agencja rządowa USA, pod Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych .Agencja ta zajmuje się cłem, i przestrzeganiem praw związanych z handlem, cłami i przekraczaniem granic .Stany Zjednoczone zmagające się na co dzień z zagrożeniami terrorystycznym oraz walcząc z gangami i mafią przemycającą narkotyki, dzięki takiemu połączeniu dysponują obecnie bardzo sprawnym aparatem bezpieczeństwa w zakresie ochrony granic osób i towarów przez nie przemieszczanych.

  Odpowiedz
 • Przed wyborami PIS był największym sojusznikiem SC(2016-06-16 11:47) Zgłoś naruszenie 191

  Wysoce niesmaczny w całej sprawie jest fakt, że w czasie przed wyborami to Prawo i Sprawiedliwość żarliwie popierało postulaty celników o uzyskanie równego statusu z innymi służbami i uzyskali w tej sprawie pełne poparcie Klubu Parlamentarnego PIS a nawet jeden z posłów pan Jarosław Zieliński uczestniczył na rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym reprezentując interesy celników. Po wygranych wyborach zobowiązania poszły w niepamięć choć dla zachowania pozorów w mediach pan Minister Banaś twierdzi, że celnicy dostaną obiecane uprawnienia ale w rzeczywistości prowadzi grę na jak najszybsze powołanie KAS-u a wtedy wyrok TK stanie się bezprzedmiotowy ,bo przestanie istnieć podmiot wyroku czyli SC i celnicy będą mogli zapomnieć ,że wygrali sprawę przed TK .

  Odpowiedz
 • masowe zwolnienia z tzw opcją zerową (2016-06-16 15:19) Zgłoś naruszenie 181

  Problem jest poważny ponieważ Minister Banaś zamieścił w projekcje o KAS-ie zapis o tzw opcji zerowej -czyli automatycznym złożeniu wypowiedzeń wszystkim funkcjonariuszom a następnie przedstawienie tylko części "wybranym" nowych propozycji. Wbrew temu co twierdzi przed kamerami Pan Banaś wszystko wskazuje na to, że będą to znacznie gorsze propozycje od tych na jakich opierają się ich obecne stosunki służbowe.Cała reszta ,która nie uzyska nowych propozycji praca miałaby zasilić szeregi bezrobotnych.

  Odpowiedz
 • a(2016-06-17 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  kiedy w koncu zaczną normalnie pracować urzędy celne? czy MF co srobi z tym fantem?

  Odpowiedz
 • Segh(2016-06-18 01:07) Zgłoś naruszenie 00

  brawo celnicy, nie dajcie się złamać złamasom z ministerstwa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane