statystyki

Plantacja choinek to za mało, by był podatek leśny

autor: Jakub Pawłowski16.06.2016, 16:00
choinki

Spór dotyczył nie tylko gruntów, na których usadowione były słupy energetyczne, instalacje i napowietrzne linie elektroenergetyczne, ale również pasów technicznych po obu stronach liniiźródło: ShutterStock

Zajęcie terenu pod działalność gospodarczą całkowicie wyklucza możliwość prowadzenia gospodarki leśnej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Ciągle trwają spory, czy grunty leśne pod liniami wysokiego napięcia powinny być obłożone podatkiem od nieruchomości i to według najwyższej stawki przewidzianej dla gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Orzecznictwo jest w tej kwestii rozbieżne. Sądy raz orzekają na korzyść nadleśnictw, czyli że zasadne jest opodatkowanie podatkiem leśnym, który jest dużo niższy niż podatek od nieruchomości (tak np. w wyroku z 12 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 1451/14). Innym razem przyznają rację organom (np. wyrok z 18 lutego 2016 r., sygn. akt II FSK 231/15).

Najnowsze rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego wpisuje się w linię orzeczniczą korzystną dla fiskusa. Chodziło o ponad pół miliona złotych. Tyle bowiem wynosiło zobowiązanie w podatku od nieruchomości za cztery lata, które określił nadleśnictwu burmistrz miasta.

Spór dotyczył nie tylko gruntów, na których usadowione były słupy energetyczne, instalacje i napowietrzne linie elektroenergetyczne, ale również pasów technicznych po obu stronach linii (zależnie od napięcia wynosiły one od 7 do 15 m.) Z obiektów tych korzystał bezumownie zakład energetyczny, co skutkowało tym, że obowiązek uregulowania podatku spoczywał na nadleśnictwie.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane