statystyki

Plantacja choinek to za mało, by był podatek leśny

autor: Jakub Pawłowski16.06.2016, 16:00
choinki

Spór dotyczył nie tylko gruntów, na których usadowione były słupy energetyczne, instalacje i napowietrzne linie elektroenergetyczne, ale również pasów technicznych po obu stronach liniiźródło: ShutterStock

Zajęcie terenu pod działalność gospodarczą całkowicie wyklucza możliwość prowadzenia gospodarki leśnej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Ciągle trwają spory, czy grunty leśne pod liniami wysokiego napięcia powinny być obłożone podatkiem od nieruchomości i to według najwyższej stawki przewidzianej dla gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Orzecznictwo jest w tej kwestii rozbieżne. Sądy raz orzekają na korzyść nadleśnictw, czyli że zasadne jest opodatkowanie podatkiem leśnym, który jest dużo niższy niż podatek od nieruchomości (tak np. w wyroku z 12 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 1451/14). Innym razem przyznają rację organom (np. wyrok z 18 lutego 2016 r., sygn. akt II FSK 231/15).

Najnowsze rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego wpisuje się w linię orzeczniczą korzystną dla fiskusa. Chodziło o ponad pół miliona złotych. Tyle bowiem wynosiło zobowiązanie w podatku od nieruchomości za cztery lata, które określił nadleśnictwu burmistrz miasta.

Spór dotyczył nie tylko gruntów, na których usadowione były słupy energetyczne, instalacje i napowietrzne linie elektroenergetyczne, ale również pasów technicznych po obu stronach linii (zależnie od napięcia wynosiły one od 7 do 15 m.) Z obiektów tych korzystał bezumownie zakład energetyczny, co skutkowało tym, że obowiązek uregulowania podatku spoczywał na nadleśnictwie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane