statystyki

Wartością początkową jest cena nabycia

autor: Agnieszka Pokojska15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.06.2016, 09:20

Podatnik, który po zakończeniu umowy leasingu postanowi wykupić auto, wprowadza je do ewidencji środków trwałych w cenie wynikającej z faktury zakupu – wyjaśnił dyrektor katowickiego organu.

Z pytaniem wystąpiła spółka, która wzięła w leasing (operacyjny) samochód. Po ustalonym okresie płacenia rat ma ona wykupić auto za cenę 612 zł. Po uregulowaniu tej kwoty prawo własności samochodu przejdzie na spółkę. Zamierza ona wykorzystywać auto dłużej niż rok, dlatego planuje wprowadzić je do ewidencji środków trwałych.

Jej wątpliwość dotyczyła tego, jak ustalić wartość początkową pojazdu. Czy ma być nią wartość rynkowa przyjęta do ubezpieczenia OC i AC, czyli 56 650 zł, czy cena nabycia 612 zł. Spółka opowiadała się za tą wyższą.

Nie zgodził się na to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił, że wartość początkowa auta powinna być ustalona zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1CIT, czyli w cenie nabycia z faktury zakupu.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane