Senat w środę nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF na 1 lutego 2026 r. Nowe przepisy trafią teraz do podpisu prezydenta.

Opóźnienie wprowadzenia KSeF dla dużych firm

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje przesunięcie terminu wdrożenia KSeF z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Obowiązek ten będzie dotyczył największych firm, których obroty przekraczają 200 mln zł. Pozostałe firmy będą musiały wdrożyć KSeF dwa miesiące później.

Szkolenia i wsparcie dla podatników w związku z nowym terminem e-fakturowania

Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania. Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie w tym celu cyklu praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy oraz ma zapewnić dodatkowe wsparcie w postaci uruchamianej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.

Reakcja rządu na obawy przedsiębiorców odnośnie obowiązku e-fakturowania

Rząd, zgłaszając projekt tłumaczył, że zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały płynące od przedsiębiorców. Brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur - przekonywało Ministerstwo Finansów.

Brak możliwości wdrożenia KSeF w dotychczasowym terminie

W trakcie prac nad projektem w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman podkreślił, że KSeF nie ma szans wejść w życie 1 lipca br., a ewentualne jego wprowadzenie spowodowałoby, że nie można byłoby wystawiać ani odebrać faktur VAT.

Proces legislacyjny dotyczący nowelizacji ustawy o KSeF

Teraz ustawa trafi do prezydenta do podpisu. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/