statystyki

Przychód ze sprzedaży mieszkania powstaje wraz z aktem notarialnym

autor: Łukasz Zalewski06.07.2016, 19:00

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pani Alicja ma firmę, do której należy mieszkanie zajęte na działalność gospodarczą. Dodatkowo kupiła w zeszłym roku prywatne mieszkanie. Problem w tym, że nie podoba jej się okolica, a komunikacja do i z firmy jest dla niej wysoce niezadowalająca. Zamierza więc sprzedać nowy lokal i kupić w przyszłości inny, w korzystniejszej dla niej lokalizacji. Chce też sprzedać mieszkanie, w którym prowadzi firmę. Obawia się jednak, że ewentualny nabywca może zwlekać z zapłatą. Jak wtedy rozliczyć podatki? – Czy w przypadku sprzedaży mieszkania w ramach działalności gospodarczej będę musiała zapłacić podatek, zanim kupiec zapłaci? Czy po podpisaniu umowy przedwstępnej na nowe prywatne mieszkanie będę mogła skorzystać z ulgi w PIT – pyta czytelniczka

W praktyce mamy tu do czynienia z dwiema odrębnymi kwestiami, czyli sprzedażą nieruchomości w ramach działalności gospodarczej oraz zbyciem prywatnego lokalu. Różne będą skutki podatkowe tych zdarzeń.

Zwróćmy uwagę, że momentem, w którym dochodzi do sprzedaży nieruchomości, a więc przeniesienia jej własności, jest podpisanie aktu notarialnego. Z tym zdarzeniem wiążą się również skutki podatkowe.

Kwestię sprzedaży mieszkania zajętego na działalność rozstrzygnął niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 3991/13). Uznał on, że zapłata i fizyczne przekazanie nieruchomości nie ma znaczenia. Jeśli doszło do podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości, to sprzedawca, którym był podmiot prowadzący działalność gospodarczą, uzyskał przychód, od którego trzeba zapłacić podatek. Kluczowa w sprawie rozstrzygniętej przez sąd była wykładnia przepisów – art. 14 ust. 1 i 1c ustawy o PIT.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane