statystyki

Na zwrot VAT można czekać latami

autor: Grzegorz Baran06.06.2016, 09:52; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:34
vat

Organ podatkowy zazwyczaj wszczyna wtedy postępowanie mające na celu ustalenie, czy zwrot rzeczywiście nam się należy, a to oznacza dla firmy drogę przez mękę.źródło: ShutterStock

Wprawie każdej firmie, która rozlicza się z VAT, kiedyś nadchodzi moment, gdy postanawia ona zwrócić się do organu podatkowego o zwrot nadpłaty. Wszystko jest w porządku i firma zazwyczaj w ustawowych terminach otrzymuje taki zwrot, gdy duży nacisk kładzie się w niej na ścisłe przestrzeganie procedur podatkowych.

 Jest bowiem ona wtedy w stanie na żądanie organu podatkowego przedstawić stosowną dokumentację, która do takiego zwrotu uprawnia. Nie jest wielkim problemem dopilnowanie odpowiedniej jakości dokumentacji, gdy mamy do czynienia z klasycznymi zakupami i sprzedażą krajową, z których wyniknie nadwyżka VAT do zwrotu. Problem z odzyskaniem podatku zaczyna pojawiać się wtedy, gdy mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Pomijam już fakt, że takie transakcje podlegają szczególnej uwadze organów podatkowych z uwagi na liczne nadużycia w tej materii przy żądaniach zwrotu VAT naliczonego od zakupów, ale też i same firmy nie ułatwiają sobie tego zadania. Dlaczego? Ponieważ nie zwracają dostatecznej uwagi na to, że w sytuacjach, gdy żądają zwrotu nadwyżki zapłaconego VAT, niezmiernie istotne jest posiadanie dokumentów potwierdzających fakt, że towar został rzeczywiście dostarczony do kontrahenta w innymi kraju unijnym. Takim dokumentem są przede wszystkim CMR (tj. międzynarodowy list przewozowy – podstawowy dokument, na podstawie którego odbywa się przewóz ładunku, potwierdzający zawarcie umowy o przewóz) i faktury za transport towaru. Co się dzieje, gdy co prawda posiadamy takie dokumenty, ale np. w CMR nie został podany numer rejestracyjny samochodu, którym transportowany był towar, albo kontrahent po drugiej stronie nie potwierdził jego odbioru? Albo jeszcze gorzej, co się dzieje, gdy nie mamy takich dokumentów?

Polecany produkt: VAT 2016>>

Organ podatkowy zazwyczaj wszczyna wtedy postępowanie mające na celu ustalenie, czy zwrot rzeczywiście nam się należy, a to oznacza dla firmy drogę przez mękę. Pomimo bowiem tego, iż w trakcie takiego postępowania dostarczymy brakujące dokumenty i udowodnimy tym samym, że zwrot VAT nam się należy, dajemy organowi podatkowemu do ręki narzędzie, które spowoduje, iż postępowanie może potrwać nawet kilka lat, zanim zakończy się ostateczną decyzją.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane