MF modyfikuje reformę fiskusa. Rewolucji w administracji nie będzie?

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska02.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:37
Nigdy nie wejdzie w życie większość przepisów ustawy o administracji podatkowej.

Nigdy nie wejdzie w życie większość przepisów ustawy o administracji podatkowej.źródło: ShutterStock

Po wprowadzeniu od 1 stycznia 2017 r. rewolucji w administracji urzędy skarbowe nie znikną. Pozostanie też dwuinstancyjność w postępowaniu podatkowym. Wynika to z najnowszego projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i ustawy wprowadzającej, która pojawiła się na portalu Skarbowcy.pl. Mimo, że do wdrożenia reformy zostało zaledwie pół roku, resort finansów nie opublikował jeszcze oficjalnego dokumentu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

 • Szałamacha wspiera mafię i przemytników(2016-06-02 14:01) Zgłoś naruszenie 438

  Czy Minister Finansów Paweł Szałamacha świadomie wspiera mafię paliwową, narkotykowy biznes oraz przemyt papierosów i alkoholu?Dlaczego pod przykrywką walki z uszczupleniami wpływów podatkowych dąży do likwidacji służby zapewniającej bezpieczeństwo państwa oraz obywateli oraz kontrolę wpływów 1/3 wartości całego budżetu państwa?Robi to wbrew światowym tendencjom gdzie łączy się służbę celną ze strażą graniczną ponieważ ich zadania są ze sobą zbieżne.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • a centra obsługi odmiejscowionej???(2016-06-02 08:16) Zgłoś naruszenie 301

  No i jeszcze zostają centra obsługi odmiejscowionej ze starej ustawy. Szkoda, że nikt się nimi nie zajmował przez pół roku w MF i nie pomógł pierwszej 50 funkcjonującej od września 2015 r. lepszymi procedurami organizacyjnymi... :-( Tylu pracowników funkcjonuje przez nieudolność MF w prowizorce tyle miesięcy!!!!

  Odpowiedz
 • Ile będzie kosztować reforma pana szałamachy(2016-06-02 14:18) Zgłoś naruszenie 283

  Czy ministerstwo może podać opinii publicznej jaki jest szacunkowy koszt wprowadzenia reformy skarbowości i służb celnych? Ile będą kosztować nowe systemy informatyczne ,pieczątki ,tabliczki,wypłata wypowiedzeń ponad 70 tys pracownikom?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Refleksja(2016-06-02 21:25) Zgłoś naruszenie 203

  Pan minister Szałamacha sam dobrał lub mu dobrano zastępcę, który zionie nienawiścią do zarządzanych ludzi nazywając ich "bandą przebierańców" czy coś w tym stylu, zarzucając im odpowiedzialność za dziurę budżetową. Pan minister Szałamacha, a na pewno już Pani Premier Beata Szydło, Pan Prezes PiS Jarosław Kaczyński, winni się głęboko zastanowić, czy taki człowiek winien piastować jedno z bardziej eksponowanych stanowisk w rządzie "dobrej zmiany". Po takich wypowiedziach widać jednoznacznie, że Pan minister Banaś nie ma podstawowej wiedzy o formacji, którą obecnie zarządza. Natłukł do głowy swojemu przełożonemu, Prezesowi i nie wiedzieć jeszcze komu różnych banialuk, a teraz swoją postawą szkodzi Polsce. Apeluję o głęboką i rychłą refleksję, bo jak wpuści się w tryby parlamentarne szkodliwą ustawę modernizacyjną Służbę Celną i administrację skarbową, to odwrotu szybkiego nie będzie. Cieszyć się będą przestępcy, a przez to legalnie działający przedsiębiorcy jeszcze długo nie odczują głoszonej "dobrej zmiany". Robiliście Szanowny Rządzie audyty w resortach. Widać nie dość rzetelnie, jak Pan M. Banaś głosi różne banialuki nt. podlegającej mu służby. Oczywiście jak w każdej formacji zapewne znajdą się czarne owce, ale wywracać państwo do góry kołami, bo nie ma pomysłu jak pozbyć się takich ludzi to jest żenada.

  Odpowiedz
 • blodbad(2016-06-02 08:46) Zgłoś naruszenie 172

  Ze składania odwołania do tego samego organu podatnicy nie będą jednak zachwyceni.

  Odpowiedz
 • Bert(2016-06-02 20:31) Zgłoś naruszenie 152

  Trudno nie zgodzić się z tym, co Modzelewski zasłyszał w MF-ie, a mianowicie , że PIS niech się zajmuje Smoleńskiem, a na Świętokrzyskiej 12 PIS rządzić nie będzie. Urzędnicza wierchuszka z MF robi w wała Premier, ministra i pozbawionych czucia w palcach Banasia i Jasińskiego. Chocholi taniec nad projektem KAS i jego ciągłe gruntowne przeróbki pokazują dobitnie, że cały zamysł tej konsolidacji jest nie przemyślany, że nie opiera się na gruntownej analizie stanu zastanego administracji skarbowej. Że jest ona mało efektywna to wszyscy wiemy, ale jakie są tego rzeczywiste przyczyny - tego w gruncie rzeczy nie zdiagnozował nikt. Do podniesienia skuteczności i praworządności skarbowości potrzebne są zupełnie inne działania niż sztuczne łączenie nie przystających do siebie struktur i procedur.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • mafia rządzi w MF(2016-06-03 07:52) Zgłoś naruszenie 142

  Zasadnicze pytanie brzmi komu zależy na osłabieniu Służby Celnej. odpowiedź może być tylko jedna mafii ,i przemytnikom, którzy dzięki osłabionej Służbie Celnej mogą łatwiej obchodzić prawo i czerpać z tego tytułu miliardowe zyski kosztem przychodów państwa polskiego!

  Odpowiedz
 • mobilny(2016-06-02 19:10) Zgłoś naruszenie 143

  Praca celników to nie tylko granica https://www.youtube.com/watch?v=kKQT6b0Wyao

  Odpowiedz
 • Refleksja(2016-06-02 22:16) Zgłoś naruszenie 122

  Panie Prezesie Kaczyński, Panie ministrze Kamiński. Proponuję pochylić się głęboko nad tezą przeciwnika politycznego byłego ministra resoru siłowego, która brzmi "Polskie państwo istnieje tylko teoretycznie". Można przeciwnika nie szanować, ale warto wsłuchać się w jego słowa i w pewnych okolicznościach je wykorzystywać. Co zżerało i zżera administrację w Polsce, służby? Wszechobecna statystyka kreowana na podwalinach korporacyjnych. Prawdopodobnie dla sprostania i samozadowolenia swoich guru, steruje się cyframi, które nijak się mają do rzeczywistości. Otóż moim skromnym zdaniem przekładanie zasad sprawdzonych w korporacjach, nijak się ma jeżeli zastosuje się kalkę w służbach państwa. Czyż nie potwierdza się to m.in. w służbie zdrowia, gdzie pacjenta zastąpiono pojęciem "usługobiorca", a lekarza, który ma nieść pomoc "usługodawcą"? Po raz kolejny apel - ogarnijcie się Szanowny Rządzie, bo jak nie to na nic te słupki poparcia. Wkurzony lud zapomni szybko o zbytkach łaski, jak nadal będzie **** prawny i paraliż w służbach. Wsłuchajcie się w głos ludu, tak jak obiecywaliście. Niech nie ogarnia Was mania prześladowcza, że we wszystkich służbach broni się tylko swojego interesu. To nie jest ta jak z TK, gdzie widzi mi się garstki prawników paraliżuje prowadzenie realnej polityki. Często słychać z ust Waszych polityków, że opozycja lewituje. Jak patrzę na posunięcia takie jak np. KAS, to nie mogę się oprzeć wrażeniu, że lewitacja Was zaraziła.

  Odpowiedz
 • wkurzony skarbowy(2016-06-03 09:55) Zgłoś naruszenie 116

  Większość pracowników skarbowych i celnych zagłosowało za PIS-em ponieważ obiecywano nowe otwarcie na te formacje a nikt nie był w stanie dłużej tolerować absurdalnych pomysłów i reform „kata polskich przedsiębiorców” pana Jacka Kapicy. Liczyliśmy ,że rząd PIS-u powoła komisję śledczą do spraw afery hazardowej i wyłudzania VAT-u dzięki czemu naświetlono by wreszcie opinii publicznej co dzieje się w gabinetach Ministerstwa Finansów. Ukazano by mechanizmy lobbingu wpływającego na tworzenie przepisów prawa tworzącego rożne furtki i obejścia prawa tak aby mafia mogła obchodzić prawo czerpiąc z tego gigantyczne zyski. Niestety zamiast postawienia pod Trybunał Stanu pana Kapicę i jego koleżków i zlikwidowanie przepisów ,które powodowały obchodzenie prawa, Min Fin z panem Banasiem na czele idzie jeszcze dalej demontuje służbę celną tworząc w ten sposób już nie małe furtki w przepisach ale otwierając na oścież wrota Polski dla szarej strefy, przemytników i mafii!!!

  Odpowiedz
 • leszekk73(2016-06-04 20:16) Zgłoś naruszenie 81

  Utworzenie KAS jest całkowicie nieprzygotowane pod względem informatycznym. Ta instytucja nie będzie posiadała oprogramowania potrzebnego do sprawnego działania, ale jednocześnie będzie użytkować oprogramowanie przejęte z administracji celnej i z podatkowej. Komórka zajmująca się rozliczaniem należności, komórka egzekucji i inne, będą zmuszone do równoczesnego pracowania na dwóch systemach finansowych, które nie dość, że nie są ze sobą w żaden sposób kompatybilne, to jeszcze działają w sposób wadliwy. Przykładowo, program ZEFIR2 wykorzystywany przez SC potrafi należności podlegające egzekucji wskazywać użytkownikom jako przeterminowane/archiwalne. O ile przed wprowadzeniem tego systemu MF co miesiąc publikowało statystyki dotyczące poboru akcyzy, to od października 2015 r. tego nie robi, bo nie jest w stanie policzyć wpływów tego podatku do budżetu. Podobne problemy dotyczą skarbówki. I nikt nawet nie rozpoczął prac nad przygotowaniem przetargów na nowe oprogramowanie, obejmujące swoim zakresem całość działania KAS. Ta reforma sprowadza się do zmiany tabliczek nad drzwiami i do zwolnienia tysięcy niewygodnych ludzi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Cicho sza(2016-06-04 20:06) Zgłoś naruszenie 62

  W mediach cicho, sza, a na wschodniej granicy kolejki na wyjeździe dochodzą już do 18 godzin. A będą jeszcze dłuższe. Ale cicho, sza, nie wolno mówić że ktoś się nie zgadza z działaniami rządu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kata przedsiębiorców zastąpił kat celników(2016-06-05 14:58) Zgłoś naruszenie 61

  Kat polskich przedsiębiorców Jacek Kapica odszedł z polityki ale koszmar przedsiębiorców oraz podległych pod Min Fin pracowników trwa nadal . Wydaje się to nieprawdopodobne ale chore pomysły Generała Jacka Kapicy ,które doprowadziły do gigantycznego bałaganu oraz drastycznego zmniejszenia efektywności kontroli celnych i skarbowych a tym samym zmniejszenia wpływów do budżetu znalazły kontynuatora w osobie jego następcy Ministra Mariana Banasia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • polak(2016-06-05 18:34) Zgłoś naruszenie 21

  W każdym cywilizowanym kraju takie jak są kraje zachodzie jest policja finansowa , skarbowa a w Polsce trzeba zlikwidować , a no niech pseudo biznesmeni reszce bardziej kradna kraj z podatków

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane