statystyki

Udziały w spółkach: Kto nie sprzedaje, też ma dochód

autor: Katarzyna Jędrzejewska01.06.2016, 06:53; Aktualizacja: 01.06.2016, 07:28
podatki, formularz, kalkulator

Fiskus twierdzi, że przychód powstający już przy objęciu udziałów za cenę niższą niż rynkowa jest przychodem z „innych źródeł”, czyli katalogu, który – jak podkreślają organy – jest nieograniczonyźródło: ShutterStock

Fiskus żąda podatku od osób, które za gotówkę objęły udziały taniej, niż wycenia je rynek. Nie czeka, aż dojdzie do zbycia i będzie wiadomo, czy faktycznie ktoś zarobił, czy stracił.

Co więcej, domaga się daniny według skali podatkowej, a nie 19-proc. PIT, który jest właściwy dla przychodów z kapitałów pieniężnych.

– Od lat nie było żadnych wątpliwości, że objęcie akcji lub udziałów w spółkach i pokrycie ich wkładem gotówkowym nie wiąże się z powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie wspólnika obejmującego nowe walory. Oczywiste było, że w takich sytuacjach podatek pojawia się dopiero w momencie sprzedaży udziałów lub akcji – przesunięcie opodatkowania do tego właśnie momentu było bezdyskusyjne – zwraca uwagę Małgorzata Gach radca prawny i doradca podatkowy z Kancelarii GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz.

Podkreśla, że inaczej było i nadal jest przy obejmowaniu udziałów lub akcji w zamian za aport, czyli wkład niepieniężny (np. za nieruchomość, znak towarowy, udziały lub akcje innej spółki). Tu z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT wprost wynika, że przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Nigdy wcześniej natomiast nie było mowy o opodatkowaniu, gdy udziały są obejmowane za gotówkę. Uważano, że przychód powstaje dopiero w momencie ich sprzedaży.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane