statystyki

Udziały w spółkach: Kto nie sprzedaje, też ma dochód

autor: Katarzyna Jędrzejewska01.06.2016, 06:53; Aktualizacja: 01.06.2016, 07:28
podatki, formularz, kalkulator

Fiskus twierdzi, że przychód powstający już przy objęciu udziałów za cenę niższą niż rynkowa jest przychodem z „innych źródeł”, czyli katalogu, który – jak podkreślają organy – jest nieograniczonyźródło: ShutterStock

Fiskus żąda podatku od osób, które za gotówkę objęły udziały taniej, niż wycenia je rynek. Nie czeka, aż dojdzie do zbycia i będzie wiadomo, czy faktycznie ktoś zarobił, czy stracił.

Co więcej, domaga się daniny według skali podatkowej, a nie 19-proc. PIT, który jest właściwy dla przychodów z kapitałów pieniężnych.

– Od lat nie było żadnych wątpliwości, że objęcie akcji lub udziałów w spółkach i pokrycie ich wkładem gotówkowym nie wiąże się z powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie wspólnika obejmującego nowe walory. Oczywiste było, że w takich sytuacjach podatek pojawia się dopiero w momencie sprzedaży udziałów lub akcji – przesunięcie opodatkowania do tego właśnie momentu było bezdyskusyjne – zwraca uwagę Małgorzata Gach radca prawny i doradca podatkowy z Kancelarii GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz.

Podkreśla, że inaczej było i nadal jest przy obejmowaniu udziałów lub akcji w zamian za aport, czyli wkład niepieniężny (np. za nieruchomość, znak towarowy, udziały lub akcje innej spółki). Tu z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT wprost wynika, że przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Nigdy wcześniej natomiast nie było mowy o opodatkowaniu, gdy udziały są obejmowane za gotówkę. Uważano, że przychód powstaje dopiero w momencie ich sprzedaży.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane