statystyki

Sądy dają podatnikom argumenty w sporach o rok obrotowy

autor: Katarzyna Trzpioła30.05.2016, 11:27; Aktualizacja: 30.05.2016, 11:39
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

W praktyce organy skarbowe przyjmują, że w przypadku gdy księgi rachunkowe są podstawą do ustalania podatku płaconego przez osoby fizyczne, to nie ma wyboruźródło: ShutterStock

Spółka komandytowo-akcyjna jest podmiotem odrębnym od wspólników i nie trzeba dostosowywać jej roku obrotowego do ich roku. Tak twierdzą sądy, jednak odmiennego zdania są organy podatkowe.

Sądy i organy podatkowe podkreślają niezależność prawa bilansowego i podatkowego. Ale w niektórych sytuacjach zasady wynikające z ustawy o rachunkowości istotnie wpływają na sposób rozliczeń w podatku dochodowym. Tak jest w tym przypadku. Księgi rachunkowe są zgodnie z ordynacją podatkową uznawane za księgi podatkowe. Wynika to z art. 11 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.). Zgodnie z nim rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Także ustawa o CIT oraz ustawa o PIT (dla niektórych podatników) wskazują, że dochód ustala się na podstawie ksiąg rachunkowych prowadzonych zgodnie z odrębnymi przepisami.

Dla podatników prowadzących księgi rachunkowe zasady ustalania roku obrotowego określa ustawa o rachunkowości. Zgodnie z jej art. 3 ust. 1 pkt 9 rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli rozpoczęła ona działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami i sprawozdaniem za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego, pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy. Te zasady mają zastosowanie do wszystkich podmiotów prowadzących księgi rachunkowe, niezależnie od tego, czy ich wspólnikami są osoby fizyczne, osoby prawne czy jednostki organizacyjne.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane