Liczy się umowa międzynarodowa, a nie polska ustawa

autor: Patrycja Dudek31.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 31.05.2016, 07:36
podatki dokumenty urzędnik

Dochody wspólnika (w tym również z dywidendy) z udziału w cypryjskiej spółce osobowej są dochodami uzyskiwanymi poprzez cypryjski zakład i są opodatkowane za granicą jako zyski przedsiębiorstwźródło: ShutterStock

Zysk wspólnika z działalności inwestycyjnej cypryjskiej spółki jest opodatkowany jak przychód z działalności gospodarczej, a nie z kapitałów pieniężnych – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła Polaka, który zamierzał zostać wspólnikiem cypryjskiej spółki osobowej. Miała ona czerpać zyski ze świadczenia usług, ale także z inwestycji w udziały spółek kapitałowych, co wiązało się z otrzymywaniem przez nią dywidend. Ostatecznie zyski miały być dystrybuowane między wspólników będących polskimi rezydentami.

Nie było wątpliwości co do sposobu opodatkowania przychodów wspólników z działalności usługowej spółki – fiskus uważał, że powinny być one rozliczane jako przychody z działalności gospodarczej. Spór toczył się wyłącznie o zyski z działalności inwestycyjnej spółki, czyli np. obrotu papierami wartościowymi, inwestowania w udziały spółek kapitałowych.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane