statystyki

Liczy się umowa międzynarodowa, a nie polska ustawa

autor: Patrycja Dudek31.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 31.05.2016, 07:36
podatki dokumenty urzędnik

Dochody wspólnika (w tym również z dywidendy) z udziału w cypryjskiej spółce osobowej są dochodami uzyskiwanymi poprzez cypryjski zakład i są opodatkowane za granicą jako zyski przedsiębiorstwźródło: ShutterStock

Zysk wspólnika z działalności inwestycyjnej cypryjskiej spółki jest opodatkowany jak przychód z działalności gospodarczej, a nie z kapitałów pieniężnych – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła Polaka, który zamierzał zostać wspólnikiem cypryjskiej spółki osobowej. Miała ona czerpać zyski ze świadczenia usług, ale także z inwestycji w udziały spółek kapitałowych, co wiązało się z otrzymywaniem przez nią dywidend. Ostatecznie zyski miały być dystrybuowane między wspólników będących polskimi rezydentami.

Nie było wątpliwości co do sposobu opodatkowania przychodów wspólników z działalności usługowej spółki – fiskus uważał, że powinny być one rozliczane jako przychody z działalności gospodarczej. Spór toczył się wyłącznie o zyski z działalności inwestycyjnej spółki, czyli np. obrotu papierami wartościowymi, inwestowania w udziały spółek kapitałowych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane