Zakup słodkich przekąsek, piwa i cateringu dla gości apartamentów hotelowych jest kosztem reprezentacji, a więc nie można odliczyć go od przychodu – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytał o to przedsiębiorca, który świadczy usługi krótkoterminowego zakwaterowania. Klienci mają w wynajmowanych nieruchomościach zapewnione podstawowe udogodnienia, w tym kuchnię wyposażoną w akcesoria do gotowania oraz podstawowe produkty spożywcze, takie jak sól, cukier, kawa, herbata. W cenie mają też słodkie przekąski i butelkę piwa.

Przedsiębiorca chciałby w przyszłości zapewniać im też catering – w lodówce byłyby dostępne gotowe posiłki, które wystarczyłoby tylko podgrzać.

Sądził, że wszystkie te wydatki może i będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodu, bo – jak argumentował – mają one lub będą miały związek z uzyskiwanymi przez niego przychodami.

Uważał, że nie są to wydatki na reprezentację, których nie można odliczyć od przychodu (zabrania tego art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT). Przekonywał, że najważniejszym celem ich ponoszenia jest i będzie zapewnienie klientom odpowiedniego poziomu komfortu, a nie wykreowanie korzystnego wizerunku jego firmy.

Innego zdania był dyrektor KIS. Przypomniał, że w świetle językowej wykładni słowo „reprezentacja” oznacza całokształt działań mających na celu stworzenie i utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz, to jest w relacji z kontrahentami, gośćmi i potencjalnymi klientami. Przy tak zdefiniowanym terminie „reprezentacja” kwestia wystawności, okazałości czy też ponadprzeciętności nie ma żadnego znaczenia – wyjaśnił, nawiązując do wyroku poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 702/11).

W rezultacie uznał, że wydatki na słodkie przekąski (cukierki, batoniki), piwo oraz na zakup cateringu wpisują się w tak rozumianą definicję reprezentacji. ©℗