Ministerstwo Finansów będzie musiało kolejny raz poprawić projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Komitet Stały Rady Ministrów zakwestionował dziś m.in. definicje zawarte w dokumencie.

Nie oznacza to jednak definitywnego odrzucenia projektu. Trafi on ponownie na Komitet Stały RM po wprowadzeniu poprawek natury „prawno-legislacyjnej”.

Podatek od sprzedaży detalicznej (pod nazwą podatek od sklepów wielkopowierzchniowych) był jedną ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości w kampanii rządzącej. W pierwszej wersji opodatkowana miałaby być sprzedaż w sklepach o powierzchni handlowej powyżej 250 mkw. Na przełomie 2015/2016 na skutek protestów przedsiębiorców zmieniła się koncepcja stojąca za tym podatkiem.

Wygrał pomysł zgodnie z którym miał on zależeć od obrotu handlowców. Pod koniec stycznia DGP opublikowała wstępną wersję nowego projektu, która wzbudziła ogromną krytykę branży handlowej. Oficjalnie dokument ujrzał światło dzienne 2 lutego 2016 r. Kilkanaście dni później oficjalnie zgodzono się, że projekt musi zostać poprawiony. Prace trwały aż do maja 2016 r., kiedy opublikowano ostatnią wersję projektu. Ta jednak także będzie poprawiana.