statystyki

Podatek dochodowy może być od przychodu. Urząd sam nie szuka kosztów

autor: Patrycja Dudek19.05.2016, 19:00
Pełnomocnik fiskusa tłumaczył, że skoro podatnik nie ma dowodów na nabycie złomu, to organ nie będzie ich za niego szukał.

Pełnomocnik fiskusa tłumaczył, że skoro podatnik nie ma dowodów na nabycie złomu, to organ nie będzie ich za niego szukał.źródło: ShutterStock

Handel złomem, olejami napędowymi i innymi towarami wrażliwymi wymaga szczególnej staranności. Kto nie ma faktur, ten nie będzie miał kosztów – wynika z wyroku NSA.

Sprawa rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny dotyczyła podatnika zajmującego się skupem i sprzedażą złomu. Problemy zaczęły się wraz z wejściem do jego firmy inspektorów łódzkiego urzędu kontroli skarbowej. Kontrolerzy zakwestionowali faktury dokumentujące nabycie złomu, uznając, że nie dają one prawa do kosztów w PIT.

Z ustaleń UKS wynikało, że na fakturach i formularzach przejęcia odpadów widniały dane osób, które w chwili dostaw już nie żyły. Fiskus ustalił to na podstawie danych z ewidencji ludności. Przesłuchał też świadków, ale nie dał wiary ich wyjaśnieniom. Uznał, że faktury nie dokumentują rzeczywistych transakcji, a tym samym księgi podatkowe są nierzetelne. W związku z tym opodatkował tylko przychód, pomijając koszty jego uzyskania, które podatnik obliczył na 570 tys. zł.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zgodził się z fiskusem. Wyjaśnił, że słusznie zrezygnował on z szacowania kosztów, bo to może mieć miejsce tylko wtedy, gdy wydatek został poniesiony, a jedynie jego wysokość była ustalona nierzetelnie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-05-19 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Zagraniczny koncern , zajmujący się w POlsce zbieraniem i wywózką niektórych śmieci , w ogóle nie ma faktur - na złom w szczególności . A koszty sobie pisze , jakie chce .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane