Podatek rolny odnosi się do gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Kto jest podatnikiem podatku rolnego? Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem rolnym? Jaka jest jego wysokość? Jaki jest termin i sposób zapłaty podatku rolnego? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.
Podatek rolny 2024 - przepisy dotyczące podatku rolnego
Aktem prawnym odnoszącym się do podatku rolnego jest ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym. Reguluje ona zasady opodatkowania podatkiem rolnym gruntów sklasyfikowanym w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Kto musi płacić podatek rolny?
Podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące m.in.:
- właścicielami gruntów,
- posiadaczami samoistnymi gruntów,
- użytkownikami wieczystymi gruntów,
- posiadaczami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeśli posiadanie wynika np. z umowy zawartej z właścicielem.
Obowiązek podatkowy nie dotyczy Skarbu Państwa oraz gmin.
Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem rolnym?
Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym stanowi:
- dla gruntów gospodarstw rolnych – liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego,
- dla pozostałych gruntów – liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.
Przepisy różnicują przeliczniki powierzchni użytków rolnych ze względu na rodzaje użytków rolnych, okręgi podatkowe oraz klasy użytków rolnych.
Jaka jest wysokość podatku rolnego?
Podatek rolny za rok podatkowy wynosi:
- od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych – równowartość pieniężną 2,5 q żyta,
- od 1 ha pozostałych gruntów – równowartość pieniężną 5 q żyta
– obliczone według średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.
Średnią cenę skupu żyta ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie do dnia 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy.
Jaki jest termin i sposób zapłaty podatku rolnego?
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Obowiązek podatkowy wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku rolnego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Podatek rolny na rok podatkowy od osób fizycznych ustala, w drodze decyzji, organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów.
Podatek można zapłacić w kasie gminy, przelewem na konto gminy, jak również u inkasenta.
Podatek rolny jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach do dnia:
- 15 marca,
- 15 maja,
- 15 września,
- 15 listopada.