Jedna strefa, kilka zezwoleń, dużo pytań

autor: Kaj09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 10:21
Dr Janusz Marciniuk doradca podatkowy, Marciniuk i Wspólnicy

Dr Janusz Marciniuk doradca podatkowy, Marciniuk i Wspólnicyźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Skorzystanie ze zwolnienia podatkowego przewidzianego dla działalności w specjalnej strefie ekonomicznej nasuwa wątpliwości przedsiębiorców realizujących projekty na obszarze tylko jednej strefy, za to w ramach kilku zezwoleń.

Główną korzyścią przyciągającą inwestorów jest pomoc publiczna stanowiąca zwolnienie z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w strefie na podstawie zezwolenia udzielanego zgodnie z przepisami o specjalnych strefach ekonomicznych (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT oraz art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT). Pomoc ta przysługuje z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy oraz ponoszenia kosztów nowej inwestycji, a jej rozmiar zależy od lokalizacji strefy. Organy podatkowe podkreślają, że zwolniony z opodatkowania jest dochód ze ściśle określonej w zezwoleniu działalności gospodarczej, prowadzonej na terenie konkretnej SSE, dla której ustalana jest wielkość pomocy publicznej. I chociaż ich stanowisko nie jest jednolite, to często wskazują na konieczność oddzielnego ewidencjonowania przychodów i związanych z nimi kosztów każdego z projektów objętych odrębnym zezwoleniem (tak np. dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji z 14 stycznia 2016 r., nr ILPB3/4510-1-487/15-2/KS). Łączne rozliczanie projektów prowadzonych w strefie w ramach kilku zezwoleń może bowiem wpłynąć na wysokość zobowiązania podatkowego. Nie jest zatem możliwe chronologiczne wykorzystanie limitów pomocy wynikających z poszczególnych zezwoleń w odniesieniu do sumy dochodów osiągniętych z działalności w tej samej strefie.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane