statystyki

Wyjście ze strefy ekonomicznej wymaga zgłoszenia ministrowi

autor: Patrycja Dudek09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 10:46

Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej kończy się dopiero z dniem złożenia wniosku o wygaśnięcie zezwolenia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wątpliwości dotyczyły tego, kiedy następuje zaprzestanie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) i czy w ogóle można uznać, że taka działalność była prowadzona, skoro spółka tylko uzyskała zezwolenie, ale nie skorzystała ze zwolnienia dochodów z podatku.

Sprawa dotyczyła producenta ketchupów, który w 2011 r. otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE. Spółka musiała jednak spełnić liczne warunki formalne, tj. zatrudnić określoną liczbę pracowników, ponieść wydatki inwestycyjne o ustalonej wysokości oraz wprowadzić nowe rozwiązania technologiczne. Po przeprowadzeniu analiz firma doszła do wniosku, że nie będzie w stanie ich spełnić. W związku z tym tuż przed zakończeniem roku podatkowego (tego samego, w którym spółka uzyskała zezwolenie) jej zarząd podjął decyzję o nieprowadzeniu działalności w strefie i rozliczeniu CIT na normalnych zasadach. Wniosek o wygaśnięcie zezwolenia został złożony kilka miesięcy później, już po rozpoczęciu nowego roku podatkowego. W połowie 2012 r. minister gospodarki się do niego przychylił.

Problemy zaczęły się w 2013 r. , gdy spółka zamierzała skorzystać z ulgi technologicznej na podstawie nieobowiązującego już dziś art. 18b ust. 3 ustawy o CIT. Uzależniał on prawo do preferencji od tego, by podatnik w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym nie prowadził działalności na terenie SSE na podstawie zezwolenia.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane