statystyki

Wyjście ze strefy ekonomicznej wymaga zgłoszenia ministrowi

autor: Patrycja Dudek09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 10:46

Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej kończy się dopiero z dniem złożenia wniosku o wygaśnięcie zezwolenia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wątpliwości dotyczyły tego, kiedy następuje zaprzestanie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) i czy w ogóle można uznać, że taka działalność była prowadzona, skoro spółka tylko uzyskała zezwolenie, ale nie skorzystała ze zwolnienia dochodów z podatku.

Sprawa dotyczyła producenta ketchupów, który w 2011 r. otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE. Spółka musiała jednak spełnić liczne warunki formalne, tj. zatrudnić określoną liczbę pracowników, ponieść wydatki inwestycyjne o ustalonej wysokości oraz wprowadzić nowe rozwiązania technologiczne. Po przeprowadzeniu analiz firma doszła do wniosku, że nie będzie w stanie ich spełnić. W związku z tym tuż przed zakończeniem roku podatkowego (tego samego, w którym spółka uzyskała zezwolenie) jej zarząd podjął decyzję o nieprowadzeniu działalności w strefie i rozliczeniu CIT na normalnych zasadach. Wniosek o wygaśnięcie zezwolenia został złożony kilka miesięcy później, już po rozpoczęciu nowego roku podatkowego. W połowie 2012 r. minister gospodarki się do niego przychylił.

Problemy zaczęły się w 2013 r. , gdy spółka zamierzała skorzystać z ulgi technologicznej na podstawie nieobowiązującego już dziś art. 18b ust. 3 ustawy o CIT. Uzależniał on prawo do preferencji od tego, by podatnik w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym nie prowadził działalności na terenie SSE na podstawie zezwolenia.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane