Koszty zastępstwa procesowego: Doradcy podatkowi chcą więcej za urzędówki

autor: Łukasz Zalewski05.05.2016, 07:51; Aktualizacja: 05.05.2016, 08:14
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wystosowała w tej sprawie list do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości.źródło: ShutterStock

Minister sprawiedliwości zwiększył koszty zastępstwa procesowego adwokatom i radcom prawnym, ale nie doradcom podatkowym. Ich samorząd zawodowy domaga się więc podwyżki.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wystosowała w tej sprawie list do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości. Zwraca w nim uwagę, że w obecnej sytuacji bezpodstawnie różnicuje się sytuację doradców podatkowych w zakresie wynagradzania za czynności w postępowaniu przed sądami administracyjnymi i sytuację adwokatów oraz radców prawnych podejmujących takie czynności.

Chodzi o to, że minister w październiku zeszłego roku zmienił dwa rozporządzenia: w sprawie wynagrodzenia za urzędówki adwokatów oraz radców prawnych. Weszły one w życie 1 stycznia tego roku. W efekcie podwyższył im wynagrodzenia np. za reprezentowanie podatników, których nie stać na opłacenie profesjonalnego pełnomocnika, a którym sąd przyznał taką pomoc z urzędu.

Minister zapomniał jednak o wynagrodzeniach doradców podatkowych. Nie zmienił bowiem stosownego rozporządzenia, które określa, ile doradca dostaje za tzw. urzędówkę. – W efekcie doszło do sytuacji, w której następuje nierówne traktowanie zawodu doradcy podatkowego w stosunku do sytuacji, w jakiej znajdują się radcowie prawni oraz adwokaci – zwraca uwagę w piśmie Krajowa Rada Doradców Podatkowych.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • zzz(2016-05-06 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie chodzi tylko o urzędówki a głównie pewnie o zwrot kosztów w razie wygrania sprawy. Teraz jest tak, że w takich samych sprawach, pełnomocnik - adwokat czy radca dostanie koszty 2 razy większe niż jakby ją prowadził doradca. Oczywiste niedopatrzenie.

    Odpowiedz
  • wjw(2016-05-06 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Rada chyba niezbyt dokładnie przeczytała te rozporządzenia w sprawie podwyżek na niby....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane