statystyki

Koszty zastępstwa procesowego: Doradcy podatkowi chcą więcej za urzędówki

autor: Łukasz Zalewski05.05.2016, 07:51; Aktualizacja: 05.05.2016, 08:14
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wystosowała w tej sprawie list do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości.źródło: ShutterStock

Minister sprawiedliwości zwiększył koszty zastępstwa procesowego adwokatom i radcom prawnym, ale nie doradcom podatkowym. Ich samorząd zawodowy domaga się więc podwyżki.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wystosowała w tej sprawie list do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości. Zwraca w nim uwagę, że w obecnej sytuacji bezpodstawnie różnicuje się sytuację doradców podatkowych w zakresie wynagradzania za czynności w postępowaniu przed sądami administracyjnymi i sytuację adwokatów oraz radców prawnych podejmujących takie czynności.

Chodzi o to, że minister w październiku zeszłego roku zmienił dwa rozporządzenia: w sprawie wynagrodzenia za urzędówki adwokatów oraz radców prawnych. Weszły one w życie 1 stycznia tego roku. W efekcie podwyższył im wynagrodzenia np. za reprezentowanie podatników, których nie stać na opłacenie profesjonalnego pełnomocnika, a którym sąd przyznał taką pomoc z urzędu.

Minister zapomniał jednak o wynagrodzeniach doradców podatkowych. Nie zmienił bowiem stosownego rozporządzenia, które określa, ile doradca dostaje za tzw. urzędówkę. – W efekcie doszło do sytuacji, w której następuje nierówne traktowanie zawodu doradcy podatkowego w stosunku do sytuacji, w jakiej znajdują się radcowie prawni oraz adwokaci – zwraca uwagę w piśmie Krajowa Rada Doradców Podatkowych.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wjw(2016-05-06 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Rada chyba niezbyt dokładnie przeczytała te rozporządzenia w sprawie podwyżek na niby....

    Odpowiedz
  • zzz(2016-05-06 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie chodzi tylko o urzędówki a głównie pewnie o zwrot kosztów w razie wygrania sprawy. Teraz jest tak, że w takich samych sprawach, pełnomocnik - adwokat czy radca dostanie koszty 2 razy większe niż jakby ją prowadził doradca. Oczywiste niedopatrzenie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane