statystyki

Którymi wygranymi trzeba podzielić się z fiskusem

autor: Patrycja Dudek05.05.2016, 18:00
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Czy loteria paragonowa jest opodatkowana?źródło: ShutterStock

Konkursy i wygrane cieszą nie tylko szczęśliwców, lecz również organy podatkowe. Zasada jest taka, że tylko niektóre nagrody są zwolnione z PIT. Większość zwycięzców musi natomiast liczyć się z obowiązkiem uregulowania podatku.

Czy znaleźne jest uznawane za przychód

Pan Adam znalazł w autobusie torbę z dokumentami i 10 tys. zł. Zwrócił ją właścicielowi. W zamian dostał tysiąc złotych znaleźnego. – Czy od tych pieniędzy otrzymanych do ręki powinienem zapłacić podatek – pyta czytelnik.

TAK

Zasada jest taka, że znalazca jest uprawniony do otrzymania znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy pod warunkiem, że zgłosi żądanie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru. W związku z tym uczciwość popłaca, tyle że fiskus też na niej zarobi. Odebranie znaleźnego pociąga za sobą bowiem obowiązek uregulowania podatku dochodowego. Podatnik, który otrzyma taką nagrodę, powinien poinformować o niej urząd skarbowy w rocznym zeznaniu podatkowym. Znaleźne wykazuje się w przychodach z innych źródeł i opodatkowuje według skali. Podstawą obliczenia podatku jest wartość znaleźnego pomniejszona o ewentualne koszty związane ze znalezieniem rzeczy.

Podstawa prawna

Art. 186 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Art. 10 ust. 1 ustawy z 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. poz. 397).

Art. 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 362 ze zm.).

Czy pracownik musi zapłacić więcej

Pan Dariusz jest bankowcem. Bierze udział w konkursie kulinarnym zorganizowanym przez bank dla swoich pracowników. – Za najlepsze danie do biura można wygrać nawet 1500 zł. Zastanawiam się tylko, czy duża część z tej kwoty pójdzie na podatek – pisze czytelnik.

TAK

Konkursy organizowane wyłącznie dla pracowników nie mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach. W związku z tym zamiast 10 proc. podatku pan Dariusz zapłaci od wygranej podatek według skali w stawce 18 lub 32 proc. Zasada jest bowiem taka, że jeśli nagrodę może otrzymać wyłącznie pracownik – a nie inna (niezatrudniona w firmie osoba) – to powinna być ona klasyfikowana jako przychód ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

Art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane