statystyki

Którymi wygranymi trzeba podzielić się z fiskusem

autor: Patrycja Dudek05.05.2016, 18:00
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Czy loteria paragonowa jest opodatkowana?źródło: ShutterStock

Konkursy i wygrane cieszą nie tylko szczęśliwców, lecz również organy podatkowe. Zasada jest taka, że tylko niektóre nagrody są zwolnione z PIT. Większość zwycięzców musi natomiast liczyć się z obowiązkiem uregulowania podatku.

Czy znaleźne jest uznawane za przychód

Pan Adam znalazł w autobusie torbę z dokumentami i 10 tys. zł. Zwrócił ją właścicielowi. W zamian dostał tysiąc złotych znaleźnego. – Czy od tych pieniędzy otrzymanych do ręki powinienem zapłacić podatek – pyta czytelnik.

TAK

Zasada jest taka, że znalazca jest uprawniony do otrzymania znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy pod warunkiem, że zgłosi żądanie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru. W związku z tym uczciwość popłaca, tyle że fiskus też na niej zarobi. Odebranie znaleźnego pociąga za sobą bowiem obowiązek uregulowania podatku dochodowego. Podatnik, który otrzyma taką nagrodę, powinien poinformować o niej urząd skarbowy w rocznym zeznaniu podatkowym. Znaleźne wykazuje się w przychodach z innych źródeł i opodatkowuje według skali. Podstawą obliczenia podatku jest wartość znaleźnego pomniejszona o ewentualne koszty związane ze znalezieniem rzeczy.

Podstawa prawna

Art. 186 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Art. 10 ust. 1 ustawy z 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. poz. 397).

Art. 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 362 ze zm.).

Czy pracownik musi zapłacić więcej

Pan Dariusz jest bankowcem. Bierze udział w konkursie kulinarnym zorganizowanym przez bank dla swoich pracowników. – Za najlepsze danie do biura można wygrać nawet 1500 zł. Zastanawiam się tylko, czy duża część z tej kwoty pójdzie na podatek – pisze czytelnik.

TAK

Konkursy organizowane wyłącznie dla pracowników nie mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach. W związku z tym zamiast 10 proc. podatku pan Dariusz zapłaci od wygranej podatek według skali w stawce 18 lub 32 proc. Zasada jest bowiem taka, że jeśli nagrodę może otrzymać wyłącznie pracownik – a nie inna (niezatrudniona w firmie osoba) – to powinna być ona klasyfikowana jako przychód ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

Art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane