statystyki

Kiedyś nawet Polska znajdowała się na liście rajów podatkowych

autor: Łukasz Zalewski18.04.2016, 10:00
podatki, finanse, świat

W rajach podatkowych zazwyczaj obowiązuje bardzo atrakcyjna, czyli niska stawka podatku dochodów przedsiębiorstw.źródło: ShutterStock

- Niewątpliwie z przepisów prawnych wynika możliwość korzystania z rajów podatkowych. Można więc się zastanawiać, czy jest coś złego w tym, że podatnicy do nich uciekają. Wydaje się, że ograniczenie tego procederu jest rolą państwa - uważa dr Karolina Tetłak, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Afera Panama Papers rzuciła nowe światło na raje podatkowe. Okazało się, że z rozwiązań przez nie oferowanych korzystają osoby z czołówek gazet. Na czym polegają korzyści z lokowania pieniędzy w rajach podatkowych, takich jak Panama?

W rajach podatkowych zazwyczaj obowiązuje bardzo atrakcyjna, czyli niska stawka podatku dochodów przedsiębiorstw. Funkcjonują też szczególne rozwiązania np. dla spółek holdingowych lub nie pobiera się podatku od dywidend, odsetek, należności licencyjnych (dochodów biernych), które najczęściej są wykorzystywane do tzw. przerzucania dochodów. Najważniejszą korzyścią z lokowania pieniędzy w rajach podatkowych jest możliwość przesuwania dochodów, które uzyskuje przedsiębiorstwo w krajach wysokopodatkowych (np. UE, USA), do rajów, w których podatki są niskie. W Panamie istnieje terytorialny system podatku dochodowego, co oznacza, że spółki mające tam siedzibę nie płacą podatku od swoich dochodów uzyskanych w innych krajach.

Jakie metody stosuje się do przerzucania dochodów z krajów wysokopodatkowych?

Robi się to zasadniczo za pomocą ponoszenia wysokich opłat przez spółki z siedzibą w krajach wysokopodatkowych na rzecz spółek lokowanych w raju podatkowym, do których wnosi się np. znaki towarowe. Taka spółka uzyskuje wysokie dochody, lecz są one nieopodatkowane, natomiast w kraju wysokopodatkowym powstają koszty uzyskania przychodów w postaci opłat za używanie praw własności intelektualnej lub odsetek, które pomniejszają dochód podlegający opodatkowaniu w tym kraju. Takie zjawisko nazywamy przesuwaniem dochodów (profit shifting).

Czy nie miały temu zapobiegać regulacje w sprawie cen transferowych?

Tak, ale w praktyce okazuje się, że te przepisy wymagają właściwie stworzenia odpowiedniej dokumentacji, która ma uzasadnić, dlaczego stosowane są takie, a nie inne ceny między podmiotami powiązanymi. Ceny dotyczą często opłat za znaki towarowe, a ich wartość jest bardzo trudna do oszacowania. Organy podatkowe mają później trudności z udowodnieniem, że cena rynkowa powinna być inna. Tego typu rozwiązania prawne wymagają jednak odpowiedniej obsługi prawnej. Firma zatrudnia więc kancelarię prawną lub spółkę doradztwa podatkowego, która tworzy dokumentację cen transferowych i pomaga uzasadnić dla celów fiskusa tego typu płatności, które są wypłacane na rzecz spółek z rajów, np. z Panamy.

To jest nielegalne?


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane