statystyki

Dochód netto i tak trzeba pomniejszyć o podatek

autor: Agnieszka Pokojska04.05.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.05.2016, 08:54
PIT

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że PIT trzeba zapłacić.źródło: ShutterStock

Nieważne, że sąd obliczył wartość utraconych korzyści w kwocie netto. Trzeba i tak zapłacić PIT – wyjaśnił dyrektor katowickiego organu. Z pytaniem wystąpił mężczyzna, któremu sąd przyznał dwie kwoty: odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie w 1998 r. Odszkodowanie stanowiło wartość utraconych dochodów netto, co oznacza, że wyliczając ją, sąd uwzględnił podatek, który powinien zostać potrącony w 1998 r. według stawki obowiązującej w czasie aresztowania.

Mężczyzna zastanawiał się, czy mimo tego będzie musiał zapłacić podatek. Wprawdzie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT zwalnia z podatku odszkodowania i zadośćuczynienia przyznane przez sąd, ale nie dotyczy to kwot wypłaconych z tytułu utraconych korzyści. Stąd wzięła się obawa o konieczność zapłaty PIT. Podatnik spytał też o możliwość odliczenia kosztów adwokata, na wypadek gdyby się okazało, że musi jednak zapłacić podatek.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane