statystyki

Dochód netto i tak trzeba pomniejszyć o podatek

autor: Agnieszka Pokojska04.05.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.05.2016, 08:54
PIT

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że PIT trzeba zapłacić.źródło: ShutterStock

Nieważne, że sąd obliczył wartość utraconych korzyści w kwocie netto. Trzeba i tak zapłacić PIT – wyjaśnił dyrektor katowickiego organu. Z pytaniem wystąpił mężczyzna, któremu sąd przyznał dwie kwoty: odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie w 1998 r. Odszkodowanie stanowiło wartość utraconych dochodów netto, co oznacza, że wyliczając ją, sąd uwzględnił podatek, który powinien zostać potrącony w 1998 r. według stawki obowiązującej w czasie aresztowania.

Mężczyzna zastanawiał się, czy mimo tego będzie musiał zapłacić podatek. Wprawdzie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT zwalnia z podatku odszkodowania i zadośćuczynienia przyznane przez sąd, ale nie dotyczy to kwot wypłaconych z tytułu utraconych korzyści. Stąd wzięła się obawa o konieczność zapłaty PIT. Podatnik spytał też o możliwość odliczenia kosztów adwokata, na wypadek gdyby się okazało, że musi jednak zapłacić podatek.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane