Właściciel zagranicznego mieszkania, który sprzedał je, by kupić pierwszą nieruchomość mieszkaniową w Polsce, nie uniknie podatku od czynności cywilnoprawnych – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to Białorusinka, która przeprowadziła się na stałe do naszego kraju. Na Białorusi miała mieszkanie, które przed wyjazdem sprzedała. Pieniądze z tej transakcji zamierzała przeznaczyć na zakup mieszkania w Polsce.

Sądziła, że kupując je, skorzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o PCC. Jego warunkiem jest, że kupujący nie był dotąd właścicielem mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość, jednorodzinnego domu ani nie posiadał spółdzielczego własnościowego prawa do nich.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy udział w prawie własności nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia – w takim wypadku zwolnienie przysługuje.

Białorusinka uważała, że nie miałaby prawa do tej preferencji tylko wtedy, gdyby posiadała już nieruchomość w Polsce, a tak w jej wypadku nie było.

Nie zgodził się z nią dyrektor KIS. Wyjaśnił, że w świetle art. 9 pkt 17 ustawy o PCC kwestia położenia nieruchomości nie ma znaczenia dla prawa do korzystania ze zwolnienia z podatku. Ustawodawca nie uzależnił prawa do zwolnienia od nieposiadania domu lub mieszkania tylko na terytorium Polski.

Jeżeli więc podatniczka była właścicielką mieszkania za granicą, to nie skorzysta ze zwolnienia z PCC przy zakupie pierwszego swojego lokum w Polsce – podsumował. ©℗