statystyki

Dodatkowa kasa fiskalna też z ulgą

autor: Patrycja Dudek18.04.2016, 07:10; Aktualizacja: 18.04.2016, 08:53
podatki pieniądze

Zgodnie z art. 111 ust. 6 ustawy o VAT podatnicy, którzy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną używania kasy, muszą zwrócić ulgę na jej zakup.źródło: ShutterStock

Nie trzeba ewidencjonować obrotu na kasie w sposób ciągły. Zwrot wydatków na zakup należy się nawet tym, którzy przestaną jej używać, bo posługują się inną – wynika z wyroku NSA.

Zgodnie z art. 111 ust. 6 ustawy o VAT podatnicy, którzy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną używania kasy, muszą zwrócić ulgę na jej zakup. Spór dotyczył tego, jak rozumieć zaprzestanie używania kasy fiskalnej.

Podatniczka kupiła dwie kasy rejestrujące – jedną do sklepu, drugą do baru. Odliczyła od podatku po 700 zł na każdą z kas. Jednej z nich używała przez dwa lata. Potem zaprzestała jej wykorzystywania, a obrót ewidencjonowała tylko przy użyciu drugiej kasy. Po trzech latach zamknęła działalność.

Problem pojawił się, gdy naczelnik urzędu skarbowego nakazał jej zwrócić 700 zł ulgi. Stwierdził, że kobieta zaprzestała używania jednej kasy przed upływem trzech lat i zgodnie z przepisami musi oddać ulgę.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane