statystyki

Po wykreśleniu firmy potrzebny odczyt pamięci

autor: Agnieszka Pokojska25.05.2016, 17:00
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przyznał jedynie, że podatniczka nie musi składać VAT-Z

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przyznał jedynie, że podatniczka nie musi składać VAT-Zźródło: ShutterStock

Nie trzeba zwracać ulgi, jeśli kasa fiskalna była wykorzystywana minimum trzy lata albo gdy po przekształceniu działalności będzie dalej używana – potwierdzają organy podatkowe.

Nietypowa sytuacja dotyczyła podatniczki, która zawiesiła działalność gospodarczą na dwa lata z zamiarem jej odwieszenia i następnie ponownego zawieszenia. Kobieta nie dochowała jednak dwuletniego terminu i z tego powodu jej działalność została z urzędu wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG).

Kobieta następnie ponownie zarejestrowała działalność, ale od razu ją zawiesiła. Zastanawiała się, czy ze względu na krótką przerwę, kiedy jej działalność nie była ani zarejestrowana, ani zawieszona, powinna zgłosić zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu na formularzu VAT-Z oraz zrobić odczyt pamięci kasy fiskalnej. Sądziła, że nie ma takiego obowiązku, bo planowała jeszcze używać kasy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przyznał jedynie, że podatniczka nie musi składać VAT-Z (interpretacja z 26 kwietnia 2016 r., nr ITPP1/4512-99/16/AJ). Wyjaśnił, że niewznowienie działalności przed upływem 24 miesięcy od dnia zawieszenia jest uznawane za trwałe jej zaprzestanie, skutkujące wykreśleniem wpisu w CEIDG. Automatycznie jest o tym zawiadamiany właściwy naczelnik urzędu skarbowego. Jeżeli więc organ podatkowy na tej podstawie wykreślił kobietę z rejestru podatników, to nie musi już ona składać VAT-Z.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane