statystyki

Podatek od nieruchomości: Garaż należący do spółki może być opodatkowany preferencyjnie

autor: Łukasz Zalewski06.04.2016, 07:24; Aktualizacja: 06.04.2016, 08:48
Sprawa dotyczyła spółki, która posiadała udziały w garażach wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych oraz przynależnych do nich działkach.

Sprawa dotyczyła spółki, która posiadała udziały w garażach wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych oraz przynależnych do nich działkach.źródło: ShutterStock

Jeśli miejsce postojowe w budynku mieszkalnym nie jest zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, to gmina nie może żądać od niego podatku według najwyższej stawki – uznał WSA w Olsztynie.

Sprawa dotyczyła spółki, która posiadała udziały w garażach wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych oraz przynależnych do nich działkach. Miejsca postojowe przeznaczone były na sprzedaż. Spór między spółką a prezydentem miasta sprowadzał się do rozstrzygnięcia, jaką stawką powinny być opodatkowane garaże – czy najniższą, właściwą dla budynków lub ich części mieszkalnych, czy najwyższą, przewidzianą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spółka optowała za niską stawką, bo miejsca postojowe były przeznaczone na sprzedaż. Nie były więc wynajmowane ani w żaden inny sposób wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. A – jak tłumaczyła spółka – tylko budynki lub ich części mieszkalne zajęte na prowadzenie biznesu mogą być objęte najwyższą stawką podatku.

Prezydent miasta twierdził natomiast, że garaże, których właścicielem jest przedsiębiorca, są tak właśnie opodatkowane, niezależnie od tego, czy spółka faktycznie wykorzystuje je do działalności.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • podatnik Robert(2016-04-06 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    od kilku lat walczę w Warszawie z niezgodnym z prawem podatkowym opodatkowaniem 10razy wyższym za miejsca garażowe, które powinny być opodatkowane jak budynki mieszkalne. czekam na termin rozprawy przed NSA

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane