Na koncie w e-Urzędzie Skarbowym już można przeglądać własne rozliczenia z fiskusem w zakresie podatków: dochodowych, VAT, PCC, od spadków i darowizn, a także karty podatkowej i daniny solidarnościowej.

To dobra informacja dla milionów podatników. Z uruchomionej właśnie usługi mogą już korzystać osoby fizyczne, w tym przedsiębiorcy i płatnicy. Ministerstwo Finansów zapowiada, że w ciągu najbliższych kilku dni do tego grona dołączą również organizacje, czyli m.in. spółki, fundacje i stowarzyszenia.

Dzięki e-Urzędowi Skarbowemu można sprawdzić nie tylko swoje przelewy na konto skarbówki, lecz także saldo nadpłat i zaległości podatkowych. Podatnicy zyskają pełną kontrolę nad swoimi rozliczeniami z fiskusem. Mogą w każdej chwili sprawdzić, kiedy i jakie złożyli deklaracje. To ogromne ułatwienie nie tylko dla podatników, lecz także dla biur rachunkowych i urzędów skarbowych.

Na własnym koncie w e-US można też znaleźć informacje o wystawionych przez skarbówkę upomnieniach i tytułach wykonawczych oraz o wpłatach, które ze względu na nieprawidłowy opis nie zostały zaksięgowane na właściwym koncie.

– Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które mają dużo rozliczeń, ale jest ono przydatne również dla tych, którzy kontakt z podatkami mają rzadko, np. tylko raz do roku przy okazji składania zeznania rocznego – mówi Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton.

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z nowej usługi? Wystarczy zalogować się na swoje konto w e-US na stronie www.podatki.gov.pl. Można użyć profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel.

Przypomnijmy, że w marcu br. ministerstwo udostępniło już inną usługę, która daje podatnikom dostęp do ich deklaracji złożonych za 2019 r. i kolejne lata podatkowe. Dotyczy to formularzy m.in. PIT, PCC, podatku od spadków i darowizn.

Od kilku już lat na swoim koncie w e-US można rozliczyć się z podatku dochodowego za miniony rok, w tym złożyć elektronicznie zeznanie PIT. Od 2024 r. usługa Twój e-PIT ma być dostępna również dla przedsiębiorców – zapowiada MF.

Już dziś za pomocą e-US można przesłać skarbówce rozmaite pisma, a także wystąpić o zaświadczenia np. o niezaleganiu z podatkami. Dostępne są tam także informacje o podpisanych aktach notarialnych i otrzymanych mandatach.

Więcej w jutrzejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej i na eDGP.