statystyki

Wydatki na pokrycie cudzej straty też mogą być kosztem

autor: Patrycja Dudek24.03.2016, 06:23; Aktualizacja: 24.03.2016, 06:42
podatki pieniądze

Sędzia Beata Cieloch wyjaśniła, że oceniając, czy dany wydatek jest kosztem, trzeba brać pod uwagę specyfikę funkcjonowania branży.źródło: ShutterStock

Producenci leków refundowanych mogą odliczać rekompensaty wypłacane hurtowniom farmaceutycznym w związku z obniżeniem urzędowej ceny zbytu – orzekł NSA.

Chodziło o producenta leków refundowanych sprzedającego leki hurtowniom, które następnie odsprzedawały je do aptek. We wniosku o interpretacje producent wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o refundacji leków (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 345 ze zm.) cena zależy od urzędowej ceny zbytu, będącej efektem negocjacji ministra zdrowia i producentów. Może nastąpić więc jej obniżenie, które spowoduje, że każdy z podmiotów (producent, hurtownik, apteka) będzie musiał sprzedawać lek po nowej, niższej cenie. W związku z tym może dojść do sytuacji, w której producent zdąży sprzedać leki po cenie wyższej, a następnie – na skutek jej obniżenia – hurtownik będzie musiał odsprzedać je aptekom znacznie taniej.

Chcąc tego uniknąć, producent zobowiązał się, że nie będzie się zgadzał na obniżki, które mogłyby narazić hurtownie na straty. A jeśli nawet by się zgodził, to wypłaci kontrahentom kary umowne, które te straty pokryją. Uważał, że wydatki na kary będzie mógł zaliczać do kosztów, bo ustawa o CIT nie pozwala odliczać tylko kar umownych związanych z wadami czy zwłoką w dostarczeniu towarów (art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT).Przekonywał, że wypłacane przez niego kary mają inny charakter – służą zabezpieczeniu źródła przychodów, bo trudno oczekiwać od hurtowni, że będzie kupować leki po ustalonej cenie, gdy po chwili może się okazać, iż na skutek negocjacji producenta z ministrem lek okaże się tańszy. To zniechęcałoby hurtownie do dalszej współpracy.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane