statystyki

Wydatki na pokrycie cudzej straty też mogą być kosztem

autor: Patrycja Dudek24.03.2016, 06:23; Aktualizacja: 24.03.2016, 06:42
podatki pieniądze

Sędzia Beata Cieloch wyjaśniła, że oceniając, czy dany wydatek jest kosztem, trzeba brać pod uwagę specyfikę funkcjonowania branży.źródło: ShutterStock

Producenci leków refundowanych mogą odliczać rekompensaty wypłacane hurtowniom farmaceutycznym w związku z obniżeniem urzędowej ceny zbytu – orzekł NSA.

Chodziło o producenta leków refundowanych sprzedającego leki hurtowniom, które następnie odsprzedawały je do aptek. We wniosku o interpretacje producent wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o refundacji leków (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 345 ze zm.) cena zależy od urzędowej ceny zbytu, będącej efektem negocjacji ministra zdrowia i producentów. Może nastąpić więc jej obniżenie, które spowoduje, że każdy z podmiotów (producent, hurtownik, apteka) będzie musiał sprzedawać lek po nowej, niższej cenie. W związku z tym może dojść do sytuacji, w której producent zdąży sprzedać leki po cenie wyższej, a następnie – na skutek jej obniżenia – hurtownik będzie musiał odsprzedać je aptekom znacznie taniej.

Chcąc tego uniknąć, producent zobowiązał się, że nie będzie się zgadzał na obniżki, które mogłyby narazić hurtownie na straty. A jeśli nawet by się zgodził, to wypłaci kontrahentom kary umowne, które te straty pokryją. Uważał, że wydatki na kary będzie mógł zaliczać do kosztów, bo ustawa o CIT nie pozwala odliczać tylko kar umownych związanych z wadami czy zwłoką w dostarczeniu towarów (art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT).Przekonywał, że wypłacane przez niego kary mają inny charakter – służą zabezpieczeniu źródła przychodów, bo trudno oczekiwać od hurtowni, że będzie kupować leki po ustalonej cenie, gdy po chwili może się okazać, iż na skutek negocjacji producenta z ministrem lek okaże się tańszy. To zniechęcałoby hurtownie do dalszej współpracy.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane