statystyki

Staranność może uchronić przed zakazem odliczenia VAT

autor: Grzegorz Przychodni18.03.2016, 07:00
przedsiębiorca prawo

przedsiębiorca prawoźródło: ShutterStock

Nie oznacza to jednak, że za każdym razem trzeba sprawdzać, czy kontrahent istnieje naprawdę. Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie podatników i nie karze ich za brak dociekliwości.

Przedsiębiorcy mają do czynienia z różnymi kontrahentami, uczciwymi, jak i takimi, którzy mniej lub bardziej świadomie prowadzą działalność gospodarczą w sposób nieuczciwy. Przy pewnej skali przedsiębiorstwa liczba transakcji jest na tyle duża, że trudno mieć pewność, iż druga strona umowy to podmiot w stu procentach rzetelny. Dobrym przykładem mogą być transakcje, które zdarzają się z tzw. podmiotami nieistniejącymi lub nieuprawnionymi. Z punktu widzenia przepisów o VAT konsekwencje takiej współpracy może ponieść podmiot uczciwie prowadzący działalność. Jednak są pewne możliwości postępowania, które takie zagrożenie minimalizują.

Rozliczanie podatku

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy o VAT do odliczenia podatku naliczonego nabywcy nie uprawniają m.in.: faktury, faktury korygujące, dokumenty celne oraz duplikaty faktur wystawione przez podmiot nieistniejący. Przy czym „nieistniejący” poza tym, że dotyczy podmiotu, który, jak sama nazwa wskazuje, jest fikcyjny i niezarejestrowany, w tym przypadku oznacza również podmiot formalnie zarejestrowany na podstawie nieprawdziwych lub nieścisłych i nieaktualnych danych, który nie składa właściwych deklaracji podatkowych i nie wykazuje podatku należnego wynikającego z wystawionych faktur, a w konsekwencji nie płaci tego podatku.

Pomocna kontrola

Z reguły sprawdzenie rzetelności kontrahenta sprowadza się do żądania przez nabywcę okazania przez kontrahenta nadanego numeru NIP lub REGON i ewentualnie potwierdzenia rejestracji na potrzeby VAT. Mimo możliwości sprawdzenia statusu podatkowego partnera biznesowego, podatnicy często nie mają dostatecznej wiedzy na temat jego rzetelności. Nie są w stanie stwierdzić, czy kontrahent terminowo i prawidłowo rozliczył VAT od danej transakcji. Ponieważ konsekwencje wystawienia faktury przez nierzetelnego kontrahenta dotykają przede wszystkim odbiorcy tej faktury, w ustawie o VAT zostały zawarte pewne regulacje umożliwiające nabywcom weryfikację swoich kontrahentów. W myśl art. 96 ust. 13 ustawy o VAT na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest zobowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.

Warto korzystać z tego przepisu, zwłaszcza w przypadku podpisywania umowy z nowym kontrahentem. Pozwala to uniknąć ewentualnego sporu z fiskusem. Poza tym taka czynność wskazuje na próbę rzetelnego podejścia do współpracy ze strony podmiotu działającego w tzw. dobrej wierze.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane