statystyki

Staranność może uchronić przed zakazem odliczenia VAT

autor: Grzegorz Przychodni18.03.2016, 07:00
przedsiębiorca prawo

przedsiębiorca prawoźródło: ShutterStock

Nie oznacza to jednak, że za każdym razem trzeba sprawdzać, czy kontrahent istnieje naprawdę. Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie podatników i nie karze ich za brak dociekliwości.

Przedsiębiorcy mają do czynienia z różnymi kontrahentami, uczciwymi, jak i takimi, którzy mniej lub bardziej świadomie prowadzą działalność gospodarczą w sposób nieuczciwy. Przy pewnej skali przedsiębiorstwa liczba transakcji jest na tyle duża, że trudno mieć pewność, iż druga strona umowy to podmiot w stu procentach rzetelny. Dobrym przykładem mogą być transakcje, które zdarzają się z tzw. podmiotami nieistniejącymi lub nieuprawnionymi. Z punktu widzenia przepisów o VAT konsekwencje takiej współpracy może ponieść podmiot uczciwie prowadzący działalność. Jednak są pewne możliwości postępowania, które takie zagrożenie minimalizują.

Rozliczanie podatku

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy o VAT do odliczenia podatku naliczonego nabywcy nie uprawniają m.in.: faktury, faktury korygujące, dokumenty celne oraz duplikaty faktur wystawione przez podmiot nieistniejący. Przy czym „nieistniejący” poza tym, że dotyczy podmiotu, który, jak sama nazwa wskazuje, jest fikcyjny i niezarejestrowany, w tym przypadku oznacza również podmiot formalnie zarejestrowany na podstawie nieprawdziwych lub nieścisłych i nieaktualnych danych, który nie składa właściwych deklaracji podatkowych i nie wykazuje podatku należnego wynikającego z wystawionych faktur, a w konsekwencji nie płaci tego podatku.

Pomocna kontrola

Z reguły sprawdzenie rzetelności kontrahenta sprowadza się do żądania przez nabywcę okazania przez kontrahenta nadanego numeru NIP lub REGON i ewentualnie potwierdzenia rejestracji na potrzeby VAT. Mimo możliwości sprawdzenia statusu podatkowego partnera biznesowego, podatnicy często nie mają dostatecznej wiedzy na temat jego rzetelności. Nie są w stanie stwierdzić, czy kontrahent terminowo i prawidłowo rozliczył VAT od danej transakcji. Ponieważ konsekwencje wystawienia faktury przez nierzetelnego kontrahenta dotykają przede wszystkim odbiorcy tej faktury, w ustawie o VAT zostały zawarte pewne regulacje umożliwiające nabywcom weryfikację swoich kontrahentów. W myśl art. 96 ust. 13 ustawy o VAT na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest zobowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.

Warto korzystać z tego przepisu, zwłaszcza w przypadku podpisywania umowy z nowym kontrahentem. Pozwala to uniknąć ewentualnego sporu z fiskusem. Poza tym taka czynność wskazuje na próbę rzetelnego podejścia do współpracy ze strony podmiotu działającego w tzw. dobrej wierze.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane