statystyki

Fiskus uderza w restrukturyzacje i nierezydentów

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski29.02.2016, 07:43; Aktualizacja: 29.02.2016, 10:01
pieniądze wyangrodzenie pensja

Projekt zawiera domniemanie, że takie transakcje, jak wymiana udziałów, połączenia i podziały spółek, są co do zasady zawierane w celu unikania lub uchylenia się od opodatkowania.źródło: ShutterStock

Koniec z neutralną podatkowo wymianą udziałów, gdy ma ona na celu unikanie opodatkowania – to najważniejsza propozycja Ministerstwa Finansów zawarta w projekcie zmian do ustaw o PIT i CIT.

Resort chce też doprecyzować definicję przychodów osiąganych na terytorium Polski. Nowelizacja ma zacząć obowiązywać od 2017 r. Poza propozycją obniżenia stawki CIT z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników przewiduje wiele zmian, które mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

Wymiana udziałów

Projekt zawiera domniemanie, że takie transakcje, jak wymiana udziałów, połączenia i podziały spółek, są co do zasady zawierane w celu unikania lub uchylenia się od opodatkowania.

Obecnie bowiem np. podatek od transakcji wymiany udziałów jest odroczony do momentu zbycia udziałów. Resort proponuje, aby było to możliwe tylko wtedy, gdy transakcja została przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Podatek będzie już w momencie wymiany, jeśli głównym lub jednym z głównych celów będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane