statystyki

Mniej podróżnych odzyska VAT

autor: Agnieszka Pokojska07.01.2016, 07:04; Aktualizacja: 25.01.2016, 19:24
bagaż lotnisko

Obecnie VAT może odzyskać podróżny – cudzoziemiec z kraju spoza Unii Europejskiej (np. z Ukrainy), który wywozi w bagażu osobistym kupione w Polsce towary o minimalnej łącznej wartości (brutto) – 200 zł.źródło: ShutterStock

Minimalna kwota zakupów, od których można żądać zwrotu daniny wzrośnie o 100 zł i wyniesie 300 zł – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.

Obecnie VAT może odzyskać podróżny – cudzoziemiec z kraju spoza Unii Europejskiej (np. z Ukrainy), który wywozi w bagażu osobistym kupione w Polsce towary o minimalnej łącznej wartości (brutto) – 200 zł. Podatek zwraca uprawniony do tego sprzedawca lub profesjonalnie zajmujący się tym pośrednik. Sprzedawca wystawia paragon z naliczonym VAT i przekazuje nabywcy imienny dokument Tax Free określający kwotę zapłaconego podatku. Przykładowo na lotnisku nabywca może przedstawić dokumenty celnikowi, który potwierdzi wywóz towaru, stawiając pieczęć. Następnie nabywca musi udać się do pośrednika, który zwraca podatek.

Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie UE mogą zwolnić z VAT dostawę towarów przewożonych w bagażu osobistym, gdy ich wartość z podatkiem przekracza równowartość 175 euro. Można jednak wyznaczyć niższy próg. Jak wskazuje Ministerstw Finansów w uzasadnieniu projektu w krajach UE podróżny może żądać zwrotu VAT, gdy jego zakupy wyniosły równowartość od 90 zł w Szwecji do 722 na Słowacji i we Francji. W 16 krajach limit jest wyższy niż równowartości 200 zł.


Pozostało jeszcze 17% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane