statystyki

Podatek od nieruchomości: Nowelizacja prawa budowlanego niczego nie zmieniła

autor: Rafał Dowgier11.02.2016, 16:00
budowa, dom, nieruchomości

Budowlą dla potrzeb opodatkowania podatkiem od nieruchomości będzie taki obiekt budowlany, który jest wskazany wprost w przepisach prawa budowlanego lub w załączniku do tej ustawyźródło: ShutterStock

W 2015 r. zmieniła się definicja obiektu budowlanego na skutek nowelizacji prawa budowlanego. W mojej ocenie jednak, zasadniczo, nie wpłynęło to na zmianę zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Generalnie zmiana sprowadzała się do tego, iż przy budynkach wskazano, że stanowią one jeden obiekt budowlany wraz instalacjami, ale jedynie tymi, które zapewniają możliwość ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Z kolei przy budowlach zrezygnowano z zaznaczenia, iż składają się na nie instalacje i urządzenia stanowiące jedną całość techniczno-użytkową. Z pojęcia obiektu budowlanego wykreślono więc w ogóle pojęcie urządzeń.

Należy jednak mieć na uwadze, że po pierwsze z definicji budowli w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nadal wynika, iż stanowi ją nie tylko obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, ale także urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2016-02-12 15:09) Zgłoś naruszenie 10

    Czy garaże przy blokach mieszkalnych ,pod blokami będą dwojako traktowane podatkowo wg widzi mi się urzędu, sądu ??? Przecież spełniają tą samą funkcję co jeden blok z garażem pod jedną hipoteką .Różnica w tym ,że nie raz było z uwagi ,że kupiono dwie działki i były dwie hipoteki, założono dwie ks.hipoteczne. Czy ma to być podstawą nakładania ok-7-10zł/mkw podatku czyli 10 razy wyższego , przecież powinna być najważniejsza funkcja jaką spełnia budynek z garażem infrastrukturą itp.. Dziś auto i garaż jest nie wykwitem luksusu, a koniecznością dojazdu do pracy, wożenia dzieci do żłobka,przedszkola ,szkoły po drodze. W zatłoczonych uliczkach przy osiedlach nie ma miejsca po powrocie z pracy ,gdzie postawić to auto. Apelujemy o rozwagę do Sejmu, Rządu i autorów ustaw ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane