statystyki

Podatek od nieruchomości: Zbiornik LPG jest obiektem budowlanym

autor: Jakub Pawłowski11.02.2016, 06:55; Aktualizacja: 11.02.2016, 10:27

Zbiornik na gaz płynny nie jest urządzeniem technicznym. Podlega opodatkowaniu tak samo jak ogrodzenia, przejazdy lub place pod śmietniki – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę zarabiającą głównie na montażu instalacji gazowych. Nie zgadzała się ona z opinią burmistrza, który zaklasyfikował zbiorniki z gazem płynnym LPG jako obiekty budowlane. Uważała, że są to urządzenia techniczne, bo mogą być one łatwo zdemontowane i zastąpione, nie są więc trwale i nieprzemijająco połączone z obiektem. Organy podatkowe uznały jednak, że fizyczne połączenie nie jest tu kluczowe, liczy się bowiem związek funkcjonalny, czyli zaopatrywanie w gaz.

Spółka utrzymywała jednak, że nie wystarczy samo tylko powiązanie funkcjonalne. Zbiornik jest bowiem elementem większej całości. W jej skład wchodzą również: przyłącze (rura prowadząca od zbiornika do lokalu) i płyta betonowa, na której zbiornik jest usytuowany. Te elementy są natomiast własnością klienta i to nie spółka powinna za nie płacić. Niezasadne jest zatem wyodrębnianie jednego fragmentu instalacji w celu jego opodatkowania – twierdziła spółka.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane