statystyki

Niższy VAT na rolety i żaluzje

autor: Agnieszka Pokojska10.02.2016, 16:00
roleta

Obniżoną stawkę stosuje się m.in. do modernizacji obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowymźródło: ShutterStock

Mimo niejednolitej linii orzeczniczej organy podatkowe pozwalają na zastosowanie 8-proc. stawki VAT dla rolet i żaluzji. Wskazują na to ostatnie interpretacje.

Chodzi o możliwość zastosowania art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżoną stawkę stosuje się m.in. do modernizacji obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (czyli mieszkań o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150 mkw. i domów o powierzchni użytkowej maksymalnie 300 mkw.).

W uchwale z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 2/13) Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że taką preferencyjną stawką może być objęta usługa zaprojektowania i trwałego montażu mebli kuchennych, łazienkowych i szaf w mieszkaniu. Jest to bowiem szeroko rozumiana usługa modernizacji budynku oznaczająca „unowocześnienie, ulepszenie, udoskonalenie, podniesienie standardu obiektu budowlanego lub jego części”.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane