statystyki

Niższy VAT na rolety i żaluzje

autor: Agnieszka Pokojska10.02.2016, 16:00
roleta

Obniżoną stawkę stosuje się m.in. do modernizacji obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowymźródło: ShutterStock

Mimo niejednolitej linii orzeczniczej organy podatkowe pozwalają na zastosowanie 8-proc. stawki VAT dla rolet i żaluzji. Wskazują na to ostatnie interpretacje.

Chodzi o możliwość zastosowania art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżoną stawkę stosuje się m.in. do modernizacji obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (czyli mieszkań o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150 mkw. i domów o powierzchni użytkowej maksymalnie 300 mkw.).

W uchwale z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 2/13) Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że taką preferencyjną stawką może być objęta usługa zaprojektowania i trwałego montażu mebli kuchennych, łazienkowych i szaf w mieszkaniu. Jest to bowiem szeroko rozumiana usługa modernizacji budynku oznaczająca „unowocześnienie, ulepszenie, udoskonalenie, podniesienie standardu obiektu budowlanego lub jego części”.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane