statystyki

VAT: Energia elektryczna jest odrębną usługą od najmu

autor: Agnieszka Pokojska10.02.2016, 07:34; Aktualizacja: 10.02.2016, 08:19
kalkulator, tabela, podatki

O świadczeniu złożonym rozliczanym razem można mówić wtedy, gdy relacja poszczególnych czynności wykonywanych na rzecz nabywcy będzie miała charakter świadczenia podstawowego i świadczenia pomocniczegoźródło: ShutterStock

Zaliczka na energię elektryczną jest odrębną usługą od najmu i podlega 23 proc. stawce VAT – wyjaśnił dyrektor izby skarbowej.

Sprawa dotyczyła gminy (czynnego podatnika VAT), która wynajmuje lokale na cele mieszkaniowe. Pobiera z tego tytułu czynsz zwolniony z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT) oraz zaliczkę na centralne ogrzewanie (23-proc. stawką). Zaliczka jest rozliczana po zakończeniu sezonu grzewczego po kosztach rzeczywistych i nie jest refakturowana, ponieważ samorząd jest jedynym dostawcą energii cieplnej do wynajmowanych lokali. Jednostka chciała się upewnić, czy ma prawo doliczać podatek do zaliczki na centralne ogrzewanie.

Prawidłowość tego postępowania potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Wyjaśnił, że o świadczeniu złożonym rozliczanym razem można mówić wtedy, gdy relacja poszczególnych czynności wykonywanych na rzecz nabywcy będzie miała charakter świadczenia podstawowego i świadczenia pomocniczego. A zatem umożliwiają skorzystanie (względnie lepsze skorzystanie) ze świadczenia podstawowego lub są dla niego niezbędne.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • tropiciel_burz(2016-02-10 19:46) Zgłoś naruszenie 00

  Warto się uwolnić od monopolistów, problemów będzie mniej i rachunki będą przychodziły niższe. Masz do wyboru wiele firm ja mogę ci polecić nowum bo jes w miarę tanio

  Odpowiedz
 • żbiku(2016-02-10 19:25) Zgłoś naruszenie 00

  myślałem o zmianie operatora na jakiegoś mniejszego gracza bo podobno u nich ceny konkurencyjne. Jak myślicie czy to się opłaca? Może ktoś może coś polecić?

  Odpowiedz
 • nastka(2016-02-13 22:06) Zgłoś naruszenie 00

  popieram - najważniejsza jest niska cena, a zagrywki między małymi i duzymi mnie nie interesują. Sama mam novum, ale to wyłącznie kwestia ekonomiczna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane