statystyki

Bez akcyzy daleko się nie poleci

autor: Jakub Pawłowski12.04.2016, 07:34; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:39
Lotnisko

Chodziło o spółkę, której pracownicy i członkowie zarządu latali prywatnym samolotem w celach służbowych, nie płacąc akcyzy za paliwo.źródło: ShutterStock

Zwolnienie dla paliw lotniczych przysługuje tylko wtedy, gdy samolot jest wykorzystywany do świadczenia usług komercyjnych, a nie do przewozu własnych pracowników – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, której pracownicy i członkowie zarządu latali prywatnym samolotem w celach służbowych, nie płacąc akcyzy za paliwo. Zasadniczo benzyny lotnicze i paliwo używane do statków powietrznych są z niej zwolnione w świetle art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.). Z art. 32 ust. 2 wynika jednak, że wyłączenie z opodatkowania przysługuje tylko wtedy, gdy samolot jest używany w celach gospodarczych. Zwolnienia nie stosuje się w przypadku prywatnych rejsów i prywatnych lotów o charakterze rekreacyjnym.

Właśnie to rozróżnienie legło u podstawy sporu. Spółka utrzymywała, że jej pracownicy nie korzystają z samolotu prywatnie, bo służy on im jako środek transportu, który ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej. Zupełnie inaczej uważały organy podatkowe. Stwierdziły, że cele gospodarcze, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy, dotyczą sytuacji, gdy samolotem przewozi się pasażerów lub towary za wynagrodzeniem. Skoro maszyna nie służyła bezpośrednio do celów zarobkowych, to spółka powinna kupować paliwo lotnicze na zasadach ogólnych, wraz z podatkiem – uznały organy.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane