statystyki

Bez akcyzy daleko się nie poleci

autor: Jakub Pawłowski12.04.2016, 07:34; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:39
Lotnisko

Chodziło o spółkę, której pracownicy i członkowie zarządu latali prywatnym samolotem w celach służbowych, nie płacąc akcyzy za paliwo.źródło: ShutterStock

Zwolnienie dla paliw lotniczych przysługuje tylko wtedy, gdy samolot jest wykorzystywany do świadczenia usług komercyjnych, a nie do przewozu własnych pracowników – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, której pracownicy i członkowie zarządu latali prywatnym samolotem w celach służbowych, nie płacąc akcyzy za paliwo. Zasadniczo benzyny lotnicze i paliwo używane do statków powietrznych są z niej zwolnione w świetle art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.). Z art. 32 ust. 2 wynika jednak, że wyłączenie z opodatkowania przysługuje tylko wtedy, gdy samolot jest używany w celach gospodarczych. Zwolnienia nie stosuje się w przypadku prywatnych rejsów i prywatnych lotów o charakterze rekreacyjnym.

Właśnie to rozróżnienie legło u podstawy sporu. Spółka utrzymywała, że jej pracownicy nie korzystają z samolotu prywatnie, bo służy on im jako środek transportu, który ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej. Zupełnie inaczej uważały organy podatkowe. Stwierdziły, że cele gospodarcze, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy, dotyczą sytuacji, gdy samolotem przewozi się pasażerów lub towary za wynagrodzeniem. Skoro maszyna nie służyła bezpośrednio do celów zarobkowych, to spółka powinna kupować paliwo lotnicze na zasadach ogólnych, wraz z podatkiem – uznały organy.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane