statystyki

Nie można zmienić roszczeń w postępowaniu apelacyjnym

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz02.02.2016, 11:05; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:52
sąd, prawo

Jedynie w dwóch przypadkach prawo przewiduje wyjątek od tej zasadyźródło: ShutterStock

Na żądanie męża sąd orzekł o separacji i podzielił majątek wspólny na dwie równe części. – Teraz mąż, niestety, zmienił zdanie – skarży się pani Jadwiga – i zanim jeszcze orzeczenie uprawomocniło się, zapowiedział wniesienie apelacji. Odgraża się, że zaskarżając je do sądu drugiej instancji, będzie domagał się rozwodu zamiast separacji oraz ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Czy rzeczywiście może tak zrobić – niepokoi się czytelniczka.

Nie. W postępowaniu apelacyjnym mąż nie może wystąpić z nowymi roszczeniami, poza tymi, których domagał się w pierwszej instancji. Ograniczona jest też zmiana powództwa w tym postępowaniu, bo sąd drugiej instancji może rozpoznawać tylko to, czym zajmował się sąd pierwszej instancji. Na ten temat wypowiadał się Sąd Najwyższy, który stwierdził, że w postępowaniu apelacyjnym w sprawie o separację nie jest dopuszczalna zmiana powództwa i wystąpienie z żądaniem orzeczenia rozwodu (takie stanowisko SN zajął w uchwale z 22 czerwca 2005 r., sygn. akt III CZP 23/05).

Z kolei w innym orzeczeniu (postanowienie z 27 maja 1998 r., sygn. akt I CKN 730/97) stwierdził, że w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków nie jest dopuszczalne domaganie się dopiero w postępowaniu apelacyjnym ustalenia nierównych udziałów w tym majątku. Natomiast w wyroku z 19 listopada 1998 r. Sąd Najwyższy uznał, że przytoczenie w apelacji przepisów prawa materialnego wskazujących na inny stan faktyczny niż te, na których opierało się żądanie pozwu, stanowi niedopuszczalną zmianę powództwa.

W tej sytuacji pani Jadwiga nie musi się więc obawiać, że w postępowaniu w drugiej instancji mąż zgłosi niekorzystne dla niej roszczenia, a sąd je uwzględni. Powinna jednak wziąć pod uwagę, że skoro mąż zmienił zdanie i chce rozwiązać małżeństwo przez rozwód (bo np. planuje ponownie ożenić się, a to uniemożliwia mu separacja), to zamiast zmieniać żądanie w apelacji, może wystąpić z pozwem do sądu o rozwód. Musi wówczas przedstawić inny stan faktyczny niż w sprawie o separację, czyli taki, który wskazuje na to, że rozkład pożycia jest nie tylko zupełny (tę przesłankę wystarczy wskazać przy ubieganiu się o orzeczenie separacji małżonków), ale również trwały (rozwód może zostać orzeczony, gdy rozkład pożycia jest zupełny i trwały).


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane