statystyki

Nie można zmienić roszczeń w postępowaniu apelacyjnym

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz02.02.2016, 11:05; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:52
sąd, prawo

Jedynie w dwóch przypadkach prawo przewiduje wyjątek od tej zasadyźródło: ShutterStock

Na żądanie męża sąd orzekł o separacji i podzielił majątek wspólny na dwie równe części. – Teraz mąż, niestety, zmienił zdanie – skarży się pani Jadwiga – i zanim jeszcze orzeczenie uprawomocniło się, zapowiedział wniesienie apelacji. Odgraża się, że zaskarżając je do sądu drugiej instancji, będzie domagał się rozwodu zamiast separacji oraz ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Czy rzeczywiście może tak zrobić – niepokoi się czytelniczka.

Nie. W postępowaniu apelacyjnym mąż nie może wystąpić z nowymi roszczeniami, poza tymi, których domagał się w pierwszej instancji. Ograniczona jest też zmiana powództwa w tym postępowaniu, bo sąd drugiej instancji może rozpoznawać tylko to, czym zajmował się sąd pierwszej instancji. Na ten temat wypowiadał się Sąd Najwyższy, który stwierdził, że w postępowaniu apelacyjnym w sprawie o separację nie jest dopuszczalna zmiana powództwa i wystąpienie z żądaniem orzeczenia rozwodu (takie stanowisko SN zajął w uchwale z 22 czerwca 2005 r., sygn. akt III CZP 23/05).

Z kolei w innym orzeczeniu (postanowienie z 27 maja 1998 r., sygn. akt I CKN 730/97) stwierdził, że w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków nie jest dopuszczalne domaganie się dopiero w postępowaniu apelacyjnym ustalenia nierównych udziałów w tym majątku. Natomiast w wyroku z 19 listopada 1998 r. Sąd Najwyższy uznał, że przytoczenie w apelacji przepisów prawa materialnego wskazujących na inny stan faktyczny niż te, na których opierało się żądanie pozwu, stanowi niedopuszczalną zmianę powództwa.

W tej sytuacji pani Jadwiga nie musi się więc obawiać, że w postępowaniu w drugiej instancji mąż zgłosi niekorzystne dla niej roszczenia, a sąd je uwzględni. Powinna jednak wziąć pod uwagę, że skoro mąż zmienił zdanie i chce rozwiązać małżeństwo przez rozwód (bo np. planuje ponownie ożenić się, a to uniemożliwia mu separacja), to zamiast zmieniać żądanie w apelacji, może wystąpić z pozwem do sądu o rozwód. Musi wówczas przedstawić inny stan faktyczny niż w sprawie o separację, czyli taki, który wskazuje na to, że rozkład pożycia jest nie tylko zupełny (tę przesłankę wystarczy wskazać przy ubieganiu się o orzeczenie separacji małżonków), ale również trwały (rozwód może zostać orzeczony, gdy rozkład pożycia jest zupełny i trwały).


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane