statystyki

Kwota wolna od podatku: Krok w dobrobyt czy ekonomiczna iluzja dla mas

autor: Grzegorz Baran01.02.2016, 09:01; Aktualizacja: 08.02.2016, 18:37
pieniądze

Czy 666 zł miesięcznie wystarczy?źródło: ShutterStock

Nowa władza i media epatują nas wprowadzeniem podwyższonej rocznej kwoty dochodu wolnej od podatku. Czy to aby na pewno takie dobrodziejstwo?

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8000 zł spowoduje, że dochód rozporządzalny przeciętnego Kowalskiego zarabiającego rocznie w granicach wskazanej wyżej kwoty 8000 zł wyniesie około 666 zł miesięcznie, a nie jak teraz ok. 257 zł przy rocznym dochodzie wolnym w kwocie 3091 zł. Cóż, skok imponujący, bo aż 2,5-krotny, ale wyłącznie arytmetycznie. Jeżeli na sprawę spojrzeć kryteriami faktycznych comiesięcznych wydatków, jakie Kowalski musi ponieść, aby walczyć o egzystencję, to ten wzrost nie przyniesie mu żadnej radykalnej zmiany i wcale nie poprawi znacząco jego sytuacji materialnej. Biorąc pod uwagę to, że aby egzystować w realiach polskich, nasz Kowalski powinien mieć miesięczny dochód rozporządzalny na poziomie co najmniej 1500 zł, a to, jak łatwo policzyć, daję kwotę roczną wolną od podatku w wysokości 18 000 zł. Gdy mówię egzystować, to mam na myśli zaspokajanie naprawdę podstawowych potrzeb człowieka, takich jak dach nad głową, ogrzewanie, elektryczność, woda, wyżywienie i opieka lekarska (w tym leki).

Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie, czy 666 zł miesięcznie na to wszystko wystarczy. Nie wystarczy. Pamiętajmy jednak, że ten próg ubóstwa dotyczy każdego człowieka, a więc tego niepracującego również. Oznacza to, że jeżeli weźmiemy pod uwagę jedną osobę dorosłą wychowującą jedno dziecko, to nagle kwotę dochodu wolną od podatku musimy podzielić na połowę i wychodzi nam, iż wracamy do punktu wyjścia, bowiem próg ubóstwa zgodnie z definicją obniża się do poziomu 333 zł na osobę w takim gospodarstwie domowym. Jeszcze gorzej to wygląda, gdy weźmiemy pod uwagę klasyczną rodzinę, czyli 2+2, w której tylko jedna dorosła osoba ma roczny dochód w kwocie zwolnionej. W takim wypadku próg ubóstwa obniża się do 166 zł na osobę.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane