statystyki

Podatek od nieruchomości: W deklaracji trzeba już uwzględnić zmiany

autor: Łukasz Zalewski01.02.2016, 07:40; Aktualizacja: 08.02.2016, 10:19
Kalendarz

W deklaracji składanej do 1 lutego (31 stycznia wypadł w niedzielę) firmy muszą przeliczyć kwoty podatku dotyczące budynków znajdujących się w złym stanie technicznymźródło: ShutterStock

Spółki będące właścicielami nieruchomości mają ostatni dzień na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Muszą na nowo obliczyć daninę od lokali i budynków.

W deklaracji składanej do 1 lutego (31 stycznia wypadł w niedzielę) firmy muszą przeliczyć kwoty podatku dotyczące budynków znajdujących się w złym stanie technicznym. Od 1 stycznia 2016 r. weszły bowiem w życie zmiany w tym zakresie. – Miały one doprecyzować przepisy, a de facto wyeliminowały możliwość obniżenia podatku od budynków niewykorzystywanych w działalności – komentuje Wojciech Pławiak, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii KDCP.

Teraz w deklaracji za styczeń i kolejne miesiące firmy muszą opodatkować należące do nich budynki według najwyższej stawki (dla działalności gospodarczej), nawet jeśli do końca 2015 r. były one – ze względów technicznych – opodatkowane korzystniej (stawką dla budynków pozostałych). Obecnie spółki, które nie chcą płacić daniny od ruin, mają jedno wyjście: wyburzyć takie obiekty.

W deklaracji firmy muszą też uwzględnić zmiany dotyczące opodatkowania części wspólnych budynków, w których wyodrębniono lokale. Od 2016 r. zostały zmienione przepisy (art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych), które pozwalały do końca 2015 r. na optymalizację podatku od nieruchomości. Wystarczyło wyodrębnić lokale, aby od części wspólnej płacić jedynie ułamek podatku. Od 1 stycznia br. właściciele muszą zapłacić daninę od całej powierzchni części wspólnej budynku. Wyodrębnienie lokalu nie pozwala więc już na optymalizację. Zmianę tę trzeba odnotować już w deklaracji za styczeń.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zz(2016-02-02 16:11) Zgłoś naruszenie 00

    Wyburzać budynki... zbudować niczego nie potrafią. Ani wykorzystać tego, co już jest, wyremontować, wynająć, sprzedać. Tylko wyburzać... niedługo nic nie będzie, kurne chaty i świnie będą paść.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane