statystyki

Odsetki stały się karą za prawo do obrony

autor: Katarzyna Jędrzejewska26.01.2016, 16:00; Aktualizacja: 31.01.2016, 11:38
podatki pieniądze

Jeśli podatnik ostatecznie przegra po latach, będzie musiał zapłacić odsetki za cały okresźródło: ShutterStock

- Od tego roku podatnik poniesie konsekwencje finansowe nie tylko opieszałości działania organów podatkowych, ale i nieprawidłowo prowadzonego przez nie postępowania i wydawania kolejnych wadliwych decyzji - uważa Dariusz Malinowski, partner i doradca podatkowy w KPMG.

Od stycznia 2016 r. zmienił się, na niekorzyść podatników, przepis dotyczący naliczania odsetek od zaległości podatkowych (patrz. DGP nr 11/2016). Skąd wziął się problem? Czy nie jest rzeczą naturalną, że skoro jest zaległość, to są i odsetki?

Zasadniczo odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych biegną od daty terminu płatności podatku do czasu jego zapłaty przez podatnika w prawidłowej wysokości. Ordynacja podatkowa przewiduje jednak wyjątki – mają one na celu ochronę podatnika przed naliczaniem odsetek za zwłokę za okresy postępowań prowadzonych przez organy podatkowe długotrwale lub opieszale. Zgodnie z art. 54 par. 1 pkt 7 odsetek za zwłokę nie nalicza się więc za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie trzech miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Jeśli więc urząd skarbowy doręczy podatnikowi decyzję podatkową w ciągu trzech miesięcy od dnia wszczęcia postępowania w tej sprawie, to odsetki za okres postępowania są naliczane. Nie biegną natomiast za okres przekroczenia tego terminu.

A gdyby podatnik odwołał się do izby skarbowej?

To ta ma co da zasady dwa miesiące na rozpatrzenie odwołania. Zgodnie bowiem z art. 54 par. 1 pkt 3 odsetek za zwłokę nie nalicza się za okres od dnia następnego po upływie tego terminu do dnia doręczenia decyzji organu odwoławczego, jeżeli decyzja ta nie została wydana w terminie dwóch miesięcy. Jeżeli zatem izba skarbowa rozpatrzy odwołanie i wyda decyzję odwoławczą w ciągu dwóch miesięcy, to odsetki za okres postępowania przed izbą również będą naliczone. Jeżeli natomiast nie zdążyłaby wydać w tym terminie decyzji, to odsetki nie zostaną naliczone – ale tylko za okres przedłużającego się postępowania przed izbą.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane