"W roku 2017 moim zadaniem, zadaniem moich zastępców jest takie odbudowanie dochodów podatkowych kraju, żeby pozyskać dodatkowo kwotę rzędu od 12 do 15 mld zł i to jest to podstawowe nasze wyzwanie" - powiedział w poniedziałek w Polsat News Szałamacha.

"Jest to możliwe, takie działania podejmowały już inne kraje (...). To jest to wyzwanie. Co chcemy zrobić - przygotować w ciągu roku 2016, żeby weszło w życie być może już pod koniec 2016, ale w pełnym efekcie w 2017 ? Zreformować administrację skarbową, chcemy powołać krajową administrację skarbową, czyli skonsolidować to, co dziś jest rozbite pomiędzy cło i administrację podatkową właściwą. Są bardzo duże efektywności do uzyskania z tego procesu. Po drugie - ograniczyć sferę wyłudzeń VAT (...) Czyli eliminacja karuzel VAT i zwrotu VAT od transakcji przeprowadzonych jedynie na papierze, fikcyjnych" - dodał.

"W przypadku 2017 roku nasz ambitny program informatyzacji - narzędziami informatycznymi, analizy statystycznej - pozwoli wychwycić te zjawiska - szacujemy na podstawie tego, co udało się innym krajom, że to będzie kwota od 7 do 8 mld zł w 2017 roku. Kolejne działania będą dotyczyły takich spraw, jak zatkanie pewnej dziury w podatku dochodowym, podatku CIT" - powiedział Szałamacha.