statystyki

Przedsiębiorca skorzysta z pomocy asystenta dopiero za pół roku

autor: Agnieszka Pokojska12.01.2016, 10:40; Aktualizacja: 28.01.2016, 12:13
kalkulator, tabela, podatki

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że asystent nie wykona za nich obowiązków, np. nie będzie wypełniał zeznań i deklaracjiźródło: ShutterStock

Postanowiłem założyć działalność gospodarczą – pisze pan Józef. – Chciałbym skorzystać z pomocy asystenta w rozliczeniach podatkowych. Co mam zrobić, aby ją otrzymać – pyta czytelnik.

Niestety, nie można jeszcze ubiegać się o asystenta. Wprawdzie ustawa o administracji podatkowej miała wprowadzić taką możliwość od 1 stycznia 2016 r., ale przed nowym rokiem przepisy zostały zmienione. Zgodnie z opublikowanymi regulacjami przedsiębiorcy będą mogli zwrócić się o pomoc do asystenta dopiero od 1 lipca br. Przepisy, które zaczną obowiązywać od tego momentu, przewidują, że przedsiębiorca będzie mógł korzystać z tej instytucji nie dłużej niż półtora roku od momentu otrzymania NIP. Do zadań asystenta będzie należała pomoc w obowiązkach wobec fiskusa.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że asystent nie wykona za nich obowiązków, np. nie będzie wypełniał zeznań i deklaracji, nie sporządzi pism ani nie poprowadzi księgi. Do jego zadań nie będzie też należeć reprezentacja przed organami administracyjnymi. Przedsiębiorca może jednak liczyć, że asystent podpowie mu, jak wypełnić zeznanie, z jakich ulg skorzystać i w jakich terminach wywiązać się z obowiązków. Aby otrzymać pomoc, trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek do naczelnika urzędu skarbowego, który w ciągu trzech dni wyznaczy asystenta.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane